Hasiči už odvezli z Ostravy domů devět desítek cestovatelů ze 198

HZS Moravskoslezský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

06.04.2020 | Česká republika
Hasiči už odvezli z Ostravy domů devět desítek cestovatelů ze 198

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) zajistil od středy 26.3.2020 do nedělního odpoledne 5.4.2020 převoz svými vozidly za zvýšených hygienických opatření celkem 88 českých občanů z Ostravy do svých domovů ve všech šesti okresech Moravskoslezského kraje. Cestující se předtím museli složitě vracet z Evropy, amerického kontinentu i dalších částí světa kvůli koronavirové pandemii.

Autobus Transdev za tuto dobu převezl z Ostravy domů – rovněž za zvýšených hygienických opatření – celkem 65 občanů, dalších 13 osob odvezla domů Policie ČR. Po „vlastní“ ose – díky vozidlům příbuzných a známých – odjelo z Ostravy domů celkem 32 osob.

Z toho vyplývá, že především autobusy Policie ČR, ale i dalších dopravců, přivezly především z Prahy do Ostravy k hygienickému odbavení již celkem 198 osob, z toho o tomto víkendu 35 osob. Všechny prošly na parkovišti naproti Domu kultury Ostrava a při dalších příjezdech v ústraní železničního nádraží Ostrava-Svinov individuálním jednáním s hygienikem Krajské hygienické stanice v Ostravě o podmínkách karantény. A přesuny cestovatelů z našeho kraje domů nedělí rozhodně nekončí. Ještě minimálně týden…

Pro komfortní práci střídajících se hygieniků uzpůsobili hasiči své mobilní operační středisko v užitkovém automobilu Ford přímo na parkovišti u Domu kultury či u svinovského nádraží. Podle svých možností sem přijížděl repatriované občany testovat speciální tým ZZS MSK, a to odběrem krve z prstů po bodnutí a promačkání, aby se ven dostaly alespoň dvě velké kapky krve.

Ještě v jiném režimu repatriace už v sobotu 21. března 2020 ráno vyzvedl hasičský autobus 26 českých turistů, vracejících se z Afriky, přímo na letišti v polských Katovicích. Za obdobných bezpečnostních opatření jako v těchto dnech je za dvě hodiny převezl zpátky na území České republiky a vyložil v Karviné.
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje