Hasiči v Bruzovicích zachránili z jímky koně, pomohl jim vyprošťovací speciál Tatra

HZS Moravskoslezský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

26.07.2020 | Bruzovice/ Moravskoslezský kraj

Čtyři jednotky hasičů se v sobotu 25. července 2020 dopoledne postupně zapojily do záchrany asi dvouletého koně, který se v Bruzovicích propadl přes plastový poklop do zhruba dva metry hluboké jímky u rodinného domu.

Událost byla na tísňovou linku ohlášena patnáct minut před devátou hodinou dopoledne. Na místo byli vysláni hasiči ze stanice HZS MSK v Nošovicích a místní dobrovolná jednotka z Bruzovic.

Právě jedna z členek dobrovolné jednotky po celou dobu zásahu intenzivně pečovala o psychickou pohodu zvířete, které po prvotním průzkumu vypadalo fyzicky nezraněno.

Velitel zásahu si cestou majitele koně zajistil na místo příjezd veterináře, povolal vyprošťovací speciál Tatra ze stanice HZS MSK ve Frýdku-Místku a rovněž si vyžádal speciální síť na transport koní ze stanice HZS MSK Ostrava - Přívoz.

Síť nakonec nebylo možné použít - po snížení hladiny v jímce kalovým čerpadlem bylo zjištěno, že kůň leží břichem na sběrači nečistot a není ji tedy možné podvléci. Využity tak musely být po telefonické konzultaci s veterinářem dva široké popruhy z výbavy vyprošťovací Tatry.

Video zde:  2020-07-25 Záchrana koně v Bruzovicích

Ty zasahující jednotky opatrně podvlékly pod předními a poté pod zadními nohami zvířete a koně z jímky pomalu vytáhli hydraulickým nakládacím jeřábem. Hasiči se při vyprošťování snažili minimalizovat dobu pobytu zvířete v popruzích, spustili ho tedy na zem hned vedle jímky, kde si ho převzala jeho ošetřovatelka.

Kůň se jevil nezraněn, po chvíli konejšení s ošetřovatelkou odešel po všech čtyřech na kontrolu k veterináři. Hasiči následně ohradili jímku výstražnými páskami - jak se kůň dostal z nepoškozené ohrady se nepodařilo zjistit.
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje