Hasiči v Moravskoslezském kraji vyprošťovali velký traktor i kamion

HZS Moravskoslezský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

25.08.2021 |  Moravskoslezský kraj
Hasiči v Moravskoslezském kraji vyprošťovali velký traktor i kamion

Na dvou místech Moravskoslezského kraje – v Hlučíně a Bohumíně – vyprošťovali profesionální hasiči (HZS MSK) během několika hodin hned dvě velká a těžká vozidla – z příkopu silnice mezi Hlučínem a Kozmicemi v úterý 24.8.2021 ráno sedmitunový traktor Case a předtím z autobusové zastávky v Bohumíně-Skřečoni – v pondělí 23.8.2021 večer – polský kamion DAF s nákladem 24 tun ocelových dílů. Z kamionu, který zůstal zalomený v nepřirozené poloze, zvané „jednička“, museli jímat i stovky litrů nafty, mj. z poškozené palivové nádrže. Traktorista i řidič kamionu utrpěli zranění.

K vyproštění traktoru, který ležel na pravém boku a traktorista už byl venku, vyjely v úterý ráno na okraj Hlučína (okres Opava) nedaleko železničního viaduktu tři jednotky hasičů, z toho dvě z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – stanice Hlučín a Ostrava-Zábřeh, včetně vyprošťovacího speciálu Tatra Omars. Společně s nimi jednotka dobrovolných hasičů z Hlučína.

K odtažení pomohl hasičské technice traktor kolegy, pomocí nichž byl havarovaný Case odtažen na bezpečnou rovinku na poli. Během vyprošťování ho řídil zkušený hasič. Vyprošťování nezabralo ani hodinu. Únik provozních kapalin nezaznamenán.

To u nehody v Bohumíně (okres Karviná) unikala z kamionu nafta i motorový olej. Do Skřečoně na silnici I/67 vyjely čtyři jednotky HZS MSK – ze stanic Bohumín, Karviná, Orlová a Ostrava-Zábřeh, odkud mj. přijel vyprošťovací speciál MB Actros Bizon a sorbentový kontejner.

Hasiči nejprve museli zastavil proud nafty na okraji silnice – pomocí nasákavého sorbentu i sorpčního hada – a odtěžit zeminu s naftou a motorovým olejem přímo pod kamionem. Ze dvou propojených palivových nádrží kamionu (jedna byla poškozená) odčerpali do náhradních nádob kolem 600 litrů nafty.

Využit byl také automobilový žebřík AZ 30 Atego z bohumínské stanice HZS MSK, z něhož museli hasiči odřezávat vzrostlý strom, ležící na návěsu, zlomený nárazem kamionu.

Teprve pak se mohli pustit do vyproštění kamionu a srovnání tahače s návěsem z jedničky do roviny. To jim zabralo necelou hodinu. Pro havarovaný kamion si přijela polská odtahová služba. Šofér skončil v péči ZZS MSK a pak v nemocnici.

Při obou vyprošťováních vyjely na místa nehod i hasičské automobilové jeřáby Demag/Terex – do Hlučína z opavské stanice HZS MSK a do Bohumína z karvinské stanice HZS MSK. Jejich služeb nemuseli hasiči nakonec využít.

Zdroj:  HZS Moravskoslezského kraje