Hasiči v Moravskoslezském kraji zachránili dvě užovky, ježka i vzácnou kočku

HZS Moravskoslezský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

07.08.2017
Hasiči v Moravskoslezském kraji zachránili dvě užovky, ježka i vzácnou kočku
Hned dvě užovky zachránili během uplynulého (prvního srpnového) týdne profesionální hasiči z Opavy (HZS MSK, směna A). První vyhledala v úterý 1.8.2017 odpoledne chládek v kanále a areálu firmy v Opavě-Jaktaři, druhá o tři dny později (4.8.2017) zase odpoledne u sklepních oken rodinného domku v Chlebičově (okres Opava). Oba hladké tvory, stočené ve stínu do klubíčka, hasiči vyjmuli bez větších problémů v rukavicích a vypustili do volné přírody.

iii.jpg
            Velitel zásahu z HZS MSK vzpomínal, že první užovka (opavská) byla velmi klidná a nechala se odnést a převézt ve kbelíku až do lesa za Opavou, u místní části Zlatníky. Ta chlebičovská, která ležela u sklepních oken pod úrovní komunikace, byla očividně nervóznější a hasičům se v rukou kroutila, což mohly způsobit děti, hrající si u domku, či pobíhající pes. Hadi sice nemají klasický sluch, ale cítí vibrace. I ta skončila v lese, kde si konečně mohla užít klidu – hned u Chlebičova.

z.jpg
            Jejich kolegové (ne těch užovek) ze stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) v Bílovci zachraňovali ve spolupráci s dobrovolnými hasiči z Kyjovic (okres Nový Jičín) v úterý 1.8.2017 vzácnou egyptskou kočku, která v pondělí vylezla až na tenkou větev vzrostlého stromu – odhadem 12 metrů vysoko – a nemohla se otočit a dostat do bezpečí. Na volání zkroušené majitelky nereagovala.

ttt.jpg
            Hasiči i přes možnost úleku vystresované kočky použili výsuvný žebřík Norbas. Museli jej vysunout na maximum. Dole natáhli záchytnou plachtu kvůli případnému pádu tvora s devíti životy. Na mírné hasičské volání z žebříku ale kočka reagovala pozitivně a přešla dva metry až k milému hasiči. Za chvíli ji měl v náručí a pak dole i šťastná majitelka.

rrr.jpg
            Do třetice v úterý 1.8.2017 večer zachránili kolegové ze stanice HZS MSK v Ostravě-Přívoze z plastové roury, svisle zaražené v zemi, další dvě uvězněná zvířata – žalostně mňoukající kočku a  jako bonus ježka, zahrabaného v odpadcích.
            Plastová roura o průměru 35 cm byla bůhvíproč instalována u jednoho domu v Gorkého ulici a kočička v ní několik hodin žalostně mňoukala v hloubce 1,7 metru. Hasiči na její šetrné vytažení bez jediného škrábnutí použili vidle s téměř o 90 stupňů zahnutými vidlicemi. Přitom spatřili ježka, pohybujícího se v odpadcích. I toho opatrně nabrali na vidle. Kočička ihned utekla, aniž by poděkovala a nechala se zvěčnit fotoaparátem, ježka hasiči přenesli do klidného dvora mezi domy, plného dřevin a trávníků, a vypustili na svobodu.
            Hasiči samozřejmě nebezpečnou rouru zajistili. Nastrkali do ní větve a otvor nahoře pevnou páskou, aby už sem nemohlo spadnout žádné další zvíře, natož si hrající dítě zlomit nohu.

Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje
Foto: HZS Moravskoslezského kraje