Hasiči zasahovali v domku v Ropici s únikem CO z karmy a jedním zraněným

30.03.2019 | Ilustrační foto
Hasiči zasahovali v domku v Ropici s únikem CO z karmy a jedním zraněným
plyn-oxid-u.jpg
Dvě jednotky profesionálních hasičů (HZS MSK) zasahovaly v pátek 29.3.2019 večer v obci Ropice (okres Frýdek-Místek), kde měl mít vážné zdravotní problémy v koupelně během delšího sprchování dospělý syn majitele rodinného domku. Hasiči jej vyvedli do bezpečí, celý domek i s podkrovím odvětrali. Do zdravotnických zařízení byli vedle mladého muže odvezeni kvůli kontrole zdravotního stavu také další dva dospělí a tři děti.

plyn-Mco.jpg

Operační středisko hasičů bylo o události informováno v pátek po půl desáté večerní. Do Ropice ihned vyjely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Český Těšín a Frýdek-Místek.

plyn-ohr-vody.jpgVnitřek domku hasiči vyvětrali otevřením oken a všechny osoby vyvedli ven. Nejvíce nebezpečno bylo v té době v prvním patře pod sedlovou střechou – hasiči zde naměřili až 220 ppm. Šlo pravděpodobně o oxid uhelnatý, který sem unikl při otevření dveří koupelny.

zach-osob3.pngMladíkovi se v koupelně udělalo nevolno při delším sprchování a neustálém ohřívání teplé vody pomocí zánovní karmy. Kdy naposled prošla revizí, není známo. Při příjezdu hasičů, kdy už byly koupelnové dveře otevřené a dovnitř alespoň částečně proudil čistý vzduch, již byl při vědomí. Převezen byl do Městské nemocnice Ostrava, která dosud jako jediná v Moravskoslezském kraji disponuje hyperbarickou komorou.

Zbývajících pět osob v rodinném domku v první fázi nevykazovalo známky nadýchání, všichni ale byli pro jistotu odvezeni na kontrolu do nemocnice.

Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje