Moravskoslezští hasiči trénují ve Slovinsku hašení přírodních požárů

HZS Moravskoslezský kraj/Žhavé aktualiry/Z regionů

17.10.2017
Moravskoslezští hasiči trénují ve Slovinsku hašení přírodních požárů

Devět hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) a desátý z HZS Olomouckého kraje absolvují od pondělí 16.10.2017 teoretický a praktický výcvik ve Slovinsku, zaměřený na hašení požárů v přírodním prostředí. Jde o několikadenní společný výcvik českých, slovinských a černohorských profesionálních hasičů v rámci projektu Evropské unie „Města a komunity odolné proti pohromám“, zkráceně pojmenovaný Direct (Disaster Resilient Communities and Towns).

ff.jpg

První část projektu se konala letos v červnu v Moravskoslezském kraji. Výcvik hasičů ze tří zmíněných zemí byl zaměřen na záchranu zraněných a zaklíněných osob z havarovaných vozidel. Výcvikový program, včetně mnoha simulovaných nehod i s figuranty a nácviku řidičských dovedností na polygonu Centra bezpečné jízdy v Ostravě-Přívoze, tehdy připravil HZS MSK. Ještě letos v říjnu se bude v Ostravě konat v rámci projektu Direct dvoudenní mezinárodní konference.
f.jpg

Čeští hasiči se ve Slovinsku pohybují v okolí měst Kranj a Postojna. V pondělí absolvovali exkurze u zdejších profesionálních a dobrovolných hasičů, byli seznámeni s leteckou technikou pro hašení (vrtulníky, letadla) i s technikami hašení přírodních požárů. V úterý je na programu exkurze do centra tísňového volání 112 a první praktické výcviky hašení. Komunikačním jazykem je angličtina.

d.jpg

Do projektu je vedle HZS Moravskoslezského kraje a České asociace hasičských důstojníků zapojeno slovinské město Kranj (česky Kraň) a Nadace pro rozvoj severní Černé Hory a Hasičský sbor Černé Hory. Po výcviku ve Slovinsku bude následovat v příštím roce v Černé Hoře společná příprava na zásahy po zemětřesení.

ViewImage-aspx.jpg

Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje