Moravskoslezští hasiči vyjeli k desítkám nebezpečných stromů VIDEO

HZS Moravskoslezký kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

14.03.2019
Moravskoslezští hasiči vyjeli k desítkám nebezpečných stromů VIDEO

I když nejsilnější poryvy větru skončily v Moravskoslezském kraji bezesporu už během pondělního rána 11.3.2019, kdy si moravskoslezští hasiči připsali (jen za pondělí) úctyhodných 520 výjezdů (předtím od soboty do nedělní půlnoci stovku), následky nepříznivého počasí jezdili odstraňovat po celém kraji ještě během čtvrtku 15.3.2019. Celkově tak vyjeli od úterního rána do čtvrtečního poledne kvůli nebezpečným stromům celkem 60x, z toho ve čtvrtek už 11x.
 
ViewImage-(28).jpg
 
Výjezdy k nebezpečným stromům podle okresů: Bruntál 17x, Frýdek-Místek 16x, Ostrava 10x, Karviná 8x, Opava 6x, Nový Jičín 3x.
 
ViewImage-(29).jpg

Na vyvrácené, nalomené, nebo o své dřevěné kolegy či objekty opřené stromy upozorňovali hasiče hlavně pozorní kolemjdoucí.

ViewImage-(30).jpg

Tak se stalo i ve čtvrtek 15.3.2019 dopoledne, kdy si pejskař všiml nebezpečně nakloněného (velmi vzrostlého) modřínu na okraji Bělského lesa v Ostravě-Zábřehu. Směr případného pádu byl namířen přímo na frekventovanou čtyřproudou Plzeňskou ulici a souběžný chodník.Ihned po upozornění zodpovědného muže tam vyjela jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice Ostrava-Zábřeh, včetně automobilového žebříku AZ 30 Camiva. Připraveny byly ostré motorové pily a smetáky s lopatami pro předpokládaný úklid zbytků dřeviny ze silnice.
 
ViewImage-(31).jpg

Protože kmen (na modřín poměrně široký) měl od země viditelné svislé praskliny a ještě byl částečně opřen (větvemi) o jiný strom, hasiči museli postupovat velmi opatrně. Nejprve postupným popojížděním v koši výsuvného žebříku odvětvovali motorovou pilou kmen zdola nahoru, pak pokračovali shora dolů od špičky v odřezávání nejméně metrových polen z nakloněného kmene.
 
ViewImage-(32).jpg

Když už bylo jisté, že zbytek kmene by po pádu uzavřenou silnici neohrozil, následovalo zpevnění kmene asi metr nad zemí obmotáním pevným popruhem, aby se kmen při závěrečném řezání u země nepředpokládaně nepohnul. Po skácení kmene se potvrdil velmi špatný zdravotní stav modřínu – dolní část kmene nad nehezkým pařezem téměř totálně vyhnitá…

ViewImage-(33).jpg
 
Hasiči pracovali i dál velmi svižně, a to při úklidu silnice a chodníku, a tak mohla být uzavřená Plzeňská ulice v úseku mezi křižovatkami u restaurace Dakota a hotelu Vista zprovozněna pro motoristy za necelou hodinu. (Opatrně projíždět mohly předtím nebezpečným úsekem pouze autobusové spoje.)
 
ViewImage-(34).jpg

V uplynulých dnech hasiči mj. zasahovali u dvou nebezpečných stromů, visících na elektrickém vedení v Českém Těšíně-Stanislavicích. Zasahovali zde velmi oparně, aby nepoškodili nově vybudovanou střechu rodinného domku. Zasahovala zde jednotka HZS MSK ze stanice Český Těšín. Foto Petr Andáško, HZS MSK.

 VIDEO


 
Zdroj:
Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje
Foto/Video: HZS Moravskoslezského kraje
FOTOGALERIE
ViewImage-(35).jpg