Ostravští hasiči likvidovali červený fosfor v komunálním odpadu

HZS Moravskoslezský kraj/Žhavé aktualiry/Z regionů

06.06.2019 | Ostrava/Moravskoslezský kraj
Ostravští hasiči likvidovali červený fosfor v komunálním odpadu

Dvě nádobky s červeným fosforem zajišťovali ve středu 5.6.2019 odpoledne v souvislosti s menším požárem komunálního odpadu ostravští profesionální hasiči (HZS MSK) u několika plastových kontejnerů v Ostravě-Hrušově. Jedna láhev s červeným fosforem praskla a patrně od ní mohl začít odpad hořet, druhou hasiči odvezli do odpadové firmy k likvidaci. Zásah se obešel bez zranění i škod.

Ve středu zhruba hodinu po poledni vyjela do Žalmanovy ulice k ohlášenému požáru odpadu cisternová automobilová stříkačka ze stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) Slezská Ostrava a protiplynový automobil ze stanice HZS MSK Fifejdy, vybavený mj. diagnostickými přístroji pro určování chemických látek.

Hasiči na místě zjistili přítomnost dvou lahviček s červeným fosforem, k jehož zapálení stačí mírné zahřátí, například třením. Jedna z nádobek už byla rozbitá, druhou na závěr zásahu odvezli do odpadové firmy OZO k likvidaci.

Místo požáru i s rozlitým červeným fosforem hasiči v dýchací technice řádně prolili vodou a měřili kyselost odtékající vody. Poté hasiči nakládali lopatami odpad zpět do kontejnerů a opět prolévali vodou. Ještě v areálu OZO hasiči asistovali při vykládání tohoto komunálního odpadu z kontejnerů, přepravených nákladním autem.

Jejich činnost byla ztížena tím, že museli v Žalmanově ulici museli zasahovat v dýchací technice, ale i vysokou venkovní teplotou vzduchu.

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje