Požár 18 hektarů lesního porostu na Bruntálsku zaměstnal hasiče na 9 hodin

HZS Moravskoslezský kraj/Žhavé aktualiry/Z regionů

Požár 18 hektarů lesního porostu na Bruntálsku zaměstnal hasiče na 9 hodin

pozles1.jpgDevět jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů zasahovalo od pondělního odpoledne 1.4.2019 téměř až do pondělní půlnoci u požáru lesního porostu s mladými buky a polomu v katastru obce Dětřichov nad Bystřicí (okres Bruntál). Vypomáhat musel i policejní vrtulník v podvěsu s bambi vakem na vodu.

er.jpg

Kvůli nedbalosti lesních dělníků (při původně správně dopředu hlášeném pálení) a silnému větru se oheň rozšířil až na 18 hektarů lesní plochy. Nikdo nebyl zraněn. Šlo o letošní první velký zásah moravskoslezských hasičů u požáru v přírodě. Devítihodinový náročný zásah komplikovaly ztížené podmínky – vedle silného větru obtížně schůdný členitý terén a navíc ve druhé fázi hasiči zasahovali za tmy.

tt.jpg

Operační středisko hasičů bylo o požáru informováno v pondělí, 1.4. 2019,  po 14. hodině. Na místo ihned vyjely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Bruntál a Ostrava-Poruba (obsluha bambi vaku), společně s nimi sedm jednotek dobrovolných hasičů - Bruntál, Rýmařov, Horní Benešov, Budišov nad Budišovkou, Břidličná, Dvorce a Lomnice (celkem pět desítek hasičů a 11 cisternových automobilových stříkaček).

ttt.jpg

Policejnímu vrtulníku se ve spolupráci s hasiči podařilo shodit 800 litrů vody z bambi vaku na místo požáru celkem 12x.

ViewImage-aspx.jpg

Hasiči dostali oheň pod kontrolu až půlhodinu před pondělní půlnocí, pak se vrátili na své základny. O noční kontrolu prakticky uhašeného požáru se postarali lesní pracovníci vlastními silami. V úterý ráno s nimi zkontroloval požářiště velitel zásahu z HZS MSK a vyhlásil (či potvrdil) jeho likvidaci.

tg.jpg

Lesní dělníci oznámili hasičům správně dopředu kontrolované pálení klestí a dalších dřevních zbytků na lokalitě, kde bojovali s kůrovcem, a to na období od 20. března do konce dubna. Při pondělním pálení 1.dubna ale nedodrželi podmínky zajištění požární bezpečnosti a oheň se rozšířil mimo jejich kontrolu. Předběžná škoda ještě nebyla vyčíslena, ale nemá být vysoká…

info4.jpg

Právnické osoby a podnikající fyzické osoby (firmy, společnosti) nesmí podle zákona o požární ochraně (PO) provádět plošné vypalovaní porostů. Při spalování hořlavých látek na volném prostranství jsou navíc povinny, se zřetelem na rozsah této činnosti, stanovit opatření proti vzniku a šíření požáru. Spalování hořlavých látek na volném prostranství včetně navrhovaných opatření jsou povinny předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje, který může stanovit další podmínky pro tuto činnost, popřípadě může takovou činnost zakázat.

plamenW.jpgPro ohlášení pálení u právnických a podnikajících fyzických osob pro území Moravskoslezského kraje doporučujeme využít internetovou registraci na adrese www.hzsmsk.cz. Na pravé straně dole naleznete odkaz „PÁLENÍ KLESTÍ“. Pro přihlášení a vyplnění údajů o pálení je potřeba jednoduchá registrace. Další možností ohlášení pálení je e-mailem na: od@hzsmsk.cz, respektive na pevnou linku 950 739 814, kdy je potřeba uvést:

•          datum a čas (od kdy do kdy se bude pálit),

•          uvést přesnou lokalitu pálení (nejlépe GPS souřadnice),

•          jméno a mobilní telefonní číslo na osobu, která bude u pálení přítomna, a tím i zodpovědná za pálení.

Pokud právnické a podnikající fyzické osoby vypalují plošně porosty nebo neoznámí spalování hořlavých látek na volném prostranství, případně nestanoví opatření proti vzniku a šíření požáru, dopouštějí se správního deliktu podle zákona o PO, za který hrozí sankce až do výše půl milionu Kč.

vykr-zlu21.jpgUPOZORNĚNÍ

Někteří občané a firmy si pro hlášení pálení pletou tísňové telefonní číslo 150 či 112. Důrazně upozorňujeme, že tato čísla jsou určena pouze pro tísňová volání v případě, že se někdo ocitne v tísni a potřebuje rychlou pomoc, nikoliv pro ohlášení pálení.

Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje
- Foto: HZS Moravskoslezského kraje