Sesuv budovy při demolici si vyžádal úmrtí jednoho člověka

HZS Moravskoslezský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

20.04.2023 | Ostrava/ Moravskoslezský kraj
Sesuv budovy při demolici si vyžádal úmrtí jednoho člověka

Dvě jednotky profesionálních hasičů zasahovaly u dvou zasypaných mužů, kteří se podíleli na demolici budovy, která se nečekaně sesunula. Jeden člověk při sesuvu zemřel, druhého museli hasiči vyprostit.

Událost byla na operační středisko hasičů nahlášena 19.4.2023 sedm minut po 13. hodině. Na místo vyjeli hasiči ze stanic Ostrava-Fifejdy a Ostrava-Zábřeh. Hasiči s sebou přivezli i speciální kontejnery určené pro vyhledávání a záchranu zavalených osob. Následně byli na místo povoláni i kynologové ze Záchranného útvaru HZS ČR.

Po příjezdu na místo události bylo průzkumem zjištěno, že na místě se nachází jeden muž, jehož zranění jsou neslučitelná se životem, druhý muž byl zaklíněn pod troskami budovy. Hasiči na záchranu muže nasadili vysokotlaké zvedací vaky a hydraulické vyprošťovací nářadí. Muže se hasičům podařilo vyprostit během necelých 30 minut. Při sesuvu budovy došlo i k požáru malého rozsahu, který hasiči během pár minut zlikvidovali současně s vyprošťováním osoby.

Po ukončení vyprošťování zraněného muže byli na místo události povolání kynologové ze Záchranného útvaru HZS ČR, kteří se svými psy, cvičenými na hledání osob v sutinách, provedli závěrečný průzkum trosek, který měl potvrdit, že se pod nimi nenachází další osoba. To se naštěstí potvrdilo, a tak se všichni vrátili zpět na své základny.

Během vyšetřování příčiny tragické události byli Policií ČR povoláni zpět na místo události hasiči ze stanice Ostrava-Zábřeh, aby vyprostili zpod trosek usmrcenou osobu, kterou následně předali k dalším úkonům přítomným vyšetřovatelům.

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje