Těžká hasičská technika pomáhala v Bruzovicích a Dolním Benešově s vyproštěním nákladních automobilů

HZS Moravskoslezský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

27.02.2021 | Moravskoslezský kraj

Hned dvě nehody, při kterých musela pomáhat těžká vyprošťovací technika, řešili profesionální hasiči z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v pátek 26. února 2021.

Do Bruzovic na Fýdecko-Místecku byla šest minut po deváté hodině ranní vyslána jednotka ze stanice HZS MSK v Nošovicích k dopravní nehodě nákladního automobilu, který sjel mimo komunikaci do příkopu a zůstal stát v nebezpečném náklonu.

Velitel zásahu si po provedení průzkumu povolal na místo události vyprošťovací Tatru ze stanice HZS MSK ve Frýdku-Místku a speciál Mercedes Bison ze stanice v Ostravě-Zábřehu.

Hasiči k vytažení automobilu použili oba vozy - zatímco těžká osmikolová Tatra posloužila jako protizávaží a držela havarovanou Avii na kolech, Bison ji pomalu za pomocí obou svých navijáků vytahoval zpět na komunikaci.

Dalšímu zapadnutí bránily při vyprošťování dřevěné pražce, které si nejen za účelem zpevnění terénu hasiči vozí na speciálním kontejneru s mobilní dílnou.

Avii se nakonec podařilo vyprostit bez poškození.

Deset minut před čtrnáctou hodinou byla hasičům ze stanice HZS MSK v Hlučíně ohlášena dopravní nehoda nákladního automobilu na silnici z Dolního Benešova do Bolatic.

Vůz skončil nebezpečně nakloněný v příkopu mimo komunikaci. Hasiči po příjezdu na místo události zajistili automobil proti převrácení použitím teleskopických stabilizačních tyčí Paratech a k vytažení povolali speciální techniku.

Na žádost velitele zásahu tak k události vyjel automobilový jeřáb Demag a s ním vyprošťovací speciál Bison - oba ze stanice HZS MSK v Ostravě-Zábřehu.

Pro bezpečné vyproštění musel být vypnut proud ve vedení nízkého napětí, o což se postarali pracovníci havarijní služby ČEZu.

Hasiči poté jeřábem nadzvedli nákladní vůz a postavili ho zpět na komunikaci - proti převrácení během vyprošťovacích prací jej jistil naviják Bisona. Po ukončení práce hasiči uklidili komunikaci.
Zdroj:  HZS Moravskoslezského kraje