Tragédie ve věžáku v Bohumíně, při požáru zahynulo 11 lidí

HZS Moravskoslezský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

09.08.2020 | Bohumín/ Moravskoslezský kraj
Tragédie ve věžáku v Bohumíně, při požáru zahynulo 11 lidí
Obrovská tragédie, pro kterou nestačí slova. Tak se do dějin Bohumína bohužel zapíše datum 8. 8. 2020. Pozdě odpoledne začalo hořet v 11. patře panelového domu v Nerudově ulici  v centru Bohumína.

ZPRAVODAJSKÝ SOUHRN

• Při požáru bytu v 11. podlaží zahynulo šest osob, tři děti a tři dospělí.
  • Pět osob se pokusilo zachránit skokem z okna. Všichni utrpěli zranění neslučitelná se životem.
  • Při požáru se také deset lidí zranilo, zranění utrpěli také dva hasiči a jeden policista. Pět lidí je hospitalizovaných na klinice popáleninové medicíny ostravské fakultní nemocnice, jeden z nich je po operaci a ve vážném stavu.
  • Podle prvních poznatků šlo o žhářský útok.
  • Policie zadržela jednoho člověka.
  • Podle policejního ředitele byl vytvořen speciální tým, který bude případ vyšetřovat. Z Prahy přiletěli do Bohumína (sobota 8. srpna večer) také další kriminalisté a technici.
  • Bohumín je nájemníkům z nejvíc zasažených bytů připraven zajistit náhradní ubytování, pomoc nabízejí také obyvatelé Bohumína a okolí.
  • Na místě kromě policistů a záchranářů zasahují také krizoví interventi, jenž pomáhají lidem, kteří byli svědky tragické události.
  • Požár bohumínského paneláku je nejtragičtějším od roku 1990.
Zdroj: facebook Město Bohumín

Policie České republiky - první hlídka u požáru v Bohumíně byla na místě za DVĚ (!!!) minuty po ohlášení požáru na tísňovou linku. První hlídka zadržela podezřelou osobu a dále spolupracovala s hasiči při záchranných pracích.

HZS Moravskoslezského kraje - ředitel HZS MSK razantně odmítá, že hasiči přijeli pozdě. Na místě byla první jednotka za tři minuty, další dobrovolná jednotka za pět minut. Do patnácti minut na místě bylo několik cisteren a hlavně dva kusy výškové techniky. Bohužel však při požáru byla použita zatím neznámá látka, která šíření požáru velmi urychlila. Hasiči tak neměli mnoho šance na samotnou záchranu osob ze zasaženého bytu.
Zdroj: twitter HZSCR

V prvé řadě bych chtěl vyjádřit svojí nejhlubší soustrast rodině a blízkým po tragicky zesnulých. Jedná se o požár s tak tragickými následky, jaký Česká republika nepamatuje.

Chtěl bych touto cestou poděkovat všem hasičům, kteří včera na místě zasahovali. Bylo to pro ně obrovsky náročné jak fyzicky, tak psychicky. Nestáli totiž před běžným nepřítelem, požárem, na který jsou vycvičení, ale zřejmě před trestným činem, úmyslným zapálením, situací, na kterou nestačily běžné postupy. Všichni prokázali velkou míru osobní odvahy. Jsem přesvědčen, ze jste svoji práci odvedli naprosto profesionálně.

I přesto, že hasiči byli na místě v řádech jednotek minut, začínají spekulace ze strany veřejnosti i médii, o rychlosti zásahu. Nicméně jsem si vědom, že událost hluboce otřásla všemi občany České republiky, a tak jsem se rozhodl ještě vytvořit komisi generálního ředitele, která vyšetří postup hasičů na místě události. S výsledky vyšetřování budete seznámeni.

Ještě jednou mi dovolte zopakovat, že jsem v myšlenkách s vámi.

genpor. Ing. Drahoslav Ryba

Zdroj: facebook  HZSCR