Třístranný výcvik v sutinách v Ostravě v projektu EU Direct

Žhavé aktuality / Moravskoslezského kraje

12.10.2018
Třístranný výcvik v sutinách v Ostravě v projektu EU Direct
 

  Specializovaná skupina profesionálních hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) - z mezinárodně certifikovaného týmu USAR (Urban Search and Rescue) - připravila pro své kolegy ze Slovinska a Černé Hory na třech místech v Ostravě pětidenní teoretický a praktický výcvik záchrany osob ze sutin, například po zemětřeseních, zřícení nestabilních objektů, nebo po utržení velkých kusů zeminy při stavebních výkopech a zasypání osob.

            Všechny týmy společně cvičily v rámci projektu Evropské unie „Direct“ nejrůznější záchranné situace na technické výcvikové základně IZS v Ostravě-Hranečníku (středa) a v areálu Centra bezpečné jízdy Libros v Ostravě-Přívoze (čtvrtek). V pátek bude výcvik zakončen v Dolní oblasti Vítkovice společným cvičením, a to i za asistence specializovaných psů na vyhledávání osob ze sutin ze ZÚ Hlučín.

            Například během čtvrtečního (11.10.2018) dopoledne v areálu CBJ Libros týmy společně trénovaly záchranu osoby z auta, uvízlého pod betonovým panelem pomocí hydraulických zvedáků, záchranu osoby, zavalené zeminou v nezapaženém výkopu pomocí důmyslného systému pažení nestabilních stěn a zkoušeli přesunovat těžké kusy betonu pomocí speciální techniky.

            Všechny tři týmy vedle toho absolvovaly i teoretickou část, včetně prohlídek zázemí a moderní techniky (včetně vyprošťovací) vybraných hasičských stanic - Ostrava-Zábřeh a Ostrava-Jih. Vyslechli si přednášku na téma Zemětřesení v Nepálu 2015, kde mj. zasahovali i čeští záchranáři.

            HZS MSK se loni zapojil do třístranného dlouhodobého projektuEU DIRECT (DIsaster REsilient Communities and Towns), jehož součástí je celkem sedm výcviků v ČR, Slovinsku a Černé Hoře a další společné mezinárodní akce, například odborné konference a soutěže pro žáky základních škol.

Známé akce v rámci projektu Direct

  • červen 2017 – 1. pětidenní společný výcvik (místo: Ostrava a MS kraj) - záchrana zraněných a zaklíněných osob z havarovaných vozidel
  • říjen 2017 – 2. pětidenní společný výcvik (Slovinsko) - likvidace požárů v přírodě
  • říjen 2017 – dvoudenní mezinárodní konference (Ostrava) - o snižování rizik při velkých katastrofách
  • listopad 2017 – 3. pětidenní společný výcvik (Černá Hora) - odstraňování následků povodní vysokokapacitním čerpáním
  • únor 2018 – zahájení soutěže a besed s názvem „Nebezpečí kolem nás“ ve vybraných školách v okrese Ostrava-město
  • březen 2018 – 4. pětidenní společný výcvik (Slovinsko) - záchrana osob pomocí lezecké techniky
  • květen 2018 – 5. pětidenní společný výcvik (Černá Hora) - záchrana osob z vody
  • červen 2018 – vyhodnocení znalostní, výtvarné a literární soutěže na ostravských školách „Nebezpečí kolem nás“
  • srpen 2018 – dva kurzy pro učitele ZŠ a SŠ a pracovníky úřadů z Moravskoslezského kraje, zaměřené na požární ochranu a ochranu obyvatelstva - Ostravice a Ostrava
  • září 2018 – vložený třídenní společný výcvik (Slovinsko) - záchrana osob ve skalách pomocí lezecké techniky
  • září 2018 – 6. třídenní výcvik (Slovinsko) - záchrana osob pomocí lezecké techniky – nadstavbový výcvik
  • říjen 2018 – 7. pětidenní společný výcvik (Ostrava) - záchrana osob po zemětřesení
  • zdroj : HZS ČR