V Českém Těšíně už hasiči přes 11 hodin hlídají hořící zásobníky na plyn

18.06.2020 | Český Těšín/ Moravskoslezský kraj
V Českém Těšíně už hasiči přes 11 hodin hlídají hořící zásobníky na plyn

Je i video...

Deset jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů zasahuje od čtvrtečního rána 18.6.2020 až dosud v Českém Těšíně (okres Karviná) u požáru dvou nadzemních zásobníků na zkapalněný propan butan (LPG) v blízkosti čerpací stanice pohonných hmot. Zásobníky hasiči nechávají kontrolovaně dohořívat, smůla je, že v pondělí byly doplněny na 80 procent objemu. Zásah tak může trvat ještě několik hodin.

Nebyla dosud vyloučena možnost exploze, proto je přilehlá část Karvinské ulice až do bezpečného uhašení uzavřena a hasiči jsou obvykle ukryti za svými cisternami či okolními budovami. Požár se dosud obešel bez zranění. Policie ČR zde zadržela podezřelého muže, který by mohl mít požár na svědomí.

Operační středisko hasičů bylo o požáru u čerpací stanice informováno ve čtvrtek krátce po čtvrté hodině ranní. Vyjelo sem pět jednotek Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) a pět jednotek dobrovolných hasičů, především z Karvinska.

Hasiči ihned zahájili hašení a ochlazování zásobníků třemi proudy vody, současně z nedaleké ubytovny evakuovali do bezpečí desítku pracovníků. Dalším lidem bylo doporučeno, aby nenavštěvovali či odešli z několika nedalekých prodejen. Bytové domy ani domky v blízkosti čerpací stanice nejsou. Uzavřena je stále část Karvinské ulice.

V ochlazování vodou pokračovali hasiči i ve čtvrtek odpoledne. Pomocí termokamery pravidelně kontrolují teplotu zásobníků i pomalu klesající výšku hladiny zkapalněného plynu. Zásah by tak mohl pokračovat ještě několik hodin...

Zasahují zde jednotky HZS MSK ze stanic Český Těšín, Havířov, Karviná, Bohumín a Ostrava-Zábřeh, dobrovolné jednotky Český Těšín-Město, Český Těšín-Mosty, Petrovice-Závada, Rychvald a Starý Bohumín.

Video (peků+Tomáš Lach, HZS MSK) : V Českém Těšíně už hasiči přes 11 hodin hlídají hořící zásobníky na plyn