V Moravskoslezském kraji již stovka výjezdů hasičů kvůli větru

HZS Moravskoslezský kraj/Žhavé aktualiry/Z regionů

30.09.2019 | Moravskoslezský kraj
V Moravskoslezském kraji již stovka výjezdů hasičů kvůli větru

O třicet výjezdů na rovnou stovku stoupl za hodinu počet výjezdů moravskoslezských profesionálních a dobrovolných hasičů kvůli silnému větru, a to od pondělních (30.9.2019) pěti do 17 hodin. Šlo tradičně o odstraňování popadaných a nebezpečně nakloněných stromů a silných větví. Tyto pády se dosud obešly bez zranění a větších materiálních škod.

Základním pracovním prostředkem bývá motorová pila a někdy i výšková techniky – automobilové žebříky a automobilové plošiny, pomocí kterých hasiči odřezávají nebezpečné stromy postupně shora dolů zhruba po metrových kusech kmenů.

Nejvíce výjezdů – 32 – již zaznamenaly jednotky hasičů v okrese Ostrava-město, 25 v okrese Karviná, 15 na Opavsku a Bruntálsku, méně než deset na Frýdecko-Místecku. Pouhé tři výjezdy k popadaným stromům mají dosud na kontě hasiči v „nejklidnějším“ okrese Nový Jičín.

V Ostravě například profesionální hasiči ze stanice HZS MSK Slezská Ostrava vyjeli v pondělí odpoledne na odstranění spadlé břízy u Slezskoostravského hradu – ležela na chodníku a částečně na silnici. Na strom použili motorovou pilu, nebezpečné nalomené větvě na dalším stromě odstranili pomocí pilky na teleskopické tyči.
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje