V Ostravě bude mezinárodní konference o snižování rizik při katastrofách

HZS Moravskoslezský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

22.10.2017
V Ostravě bude mezinárodní konference o snižování rizik při katastrofách
            V pondělí a úterý 23.-24.10.2017 se koná v Ostravě v hotelu Park Inn mezinárodní konference v rámci projektu Direct (Disaster Resilient Communities and Towns), nazvaná „Snižování rizik při katastrofách v oblasti regionální a mezinárodní spolupráce“. Zúčastní se jí několik desítek odborníků z řad profesionálních hasičů a dalších záchranných složek z ČR, Slovenska, Slovinska a Černé Hory.

ggg.jpg
            Konferenci Direct zahájí v pondělí 23.10.2017 ve 13:15 hodin ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) plk. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D. Přednášky se budou týkat například humanitární pomoci ČR v zahraničí a jejímu zapojení do mechanismu civilní obrany EU, přeshraniční spoluprací českých profesionálních hasičů i vzděláváním v oblasti bezpečnosti na VŠB-TU Ostrava.

g.jpg
            V úterý se představí zahraniční odborníci ze Slovinska a Černé Hory s přednáškami, které se týkají snižování rizik při katastrofách v jejich oblasti i s praktickými zkušenostmi. V dalších příspěvcích nebude chybět problém detekce požárů a nebezpečných plynů, či systém chemického monitoringu a také výcvik vyšetřovatelů požárů v ČR a Velké Británii.

h.jpg
            Do společného projektu Evropské unie „Města a komunity odolné proti pohromám“, zkráceně pojmenovaný Direct (Disaster Resilient Communities and Towns) se letos zapojil za českou stranu HZS Moravskoslezského kraje (HZS MSK), který v červnu 2017 připravil pro své, slovinské a černohorské profesionální hasiče společný pětidenní výcvik v Ostravě a okolí na téma dopravní nehody. Specializoval se na záchranu zraněných a zaklíněných osob z havarovaných vozidel.
hh.jpg
            Minulý týden odjeli hasiči z HZS MSK do Slovinska na druhou část společného výcviku se slovinskými a černohorskými hasiči, zaměřeného na likvidaci požárů v přírodě. Na příští rok se v Černé Hoře připravuje další část společného tréninku - opět pětidenní výcvik, tentokrát zaměřený na odstraňování následků povodní s využitím vysokokapacitního čerpání.

ViewImage-aspx.jpg

Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje