V Šenově unikla kyselina chlorsulfanová, hasiči ji přečerpali do náhradních nádob

HZS Moravskoslezský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

26.06.2023 | Šenov/ Moravskoslezský kraj

Čtyři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje zasahovaly v sobotu 24. června 2023 od dopoledních hodin u úniku kyseliny chlorsulfanové v jedné z hal v  průmyslovém areálu v Šenově.

Událost byla na tísňovou linku ohlášena patnáct minut po desáté hodině dopoledne, k zásahu byli v první fázi vysláni hasiči ze stanic Havířov a Ostrava-Zábřeh. Ti po příjezdu zjistili, že dochází k úniku ze dvou poškozených sudů, nikdo ze zaměstnanců firmy nebyl v ohrožení.

Hasiči připravili nástupní prostor, dekontaminační stanoviště a v protichemických oděvech zastavili únik látky ze sudů. Následně rozteklou kyselinu zasypali sorbentem, který pak sesbírali do připravené nádoby na nebezpečné látky. Tu pak převezli k ekologické likvidaci do specializované firmy.

Velitel zásahu rozhodl o informování obyvatelstva v okolí tlačenými hromadnými SMS zprávami - doručeny byly na více než 2000 aktivních čísel ve vybrané oblasti, doporučili jsme obyvatelům nepohybovat se venku v okolí zásahu a uzavřít okna. Opatření bylo odvoláno po půl páté odpoledne.

K zásahu byly  v průběhu prací vyslány hasičské jednotky ze stanic Ostava-Jih a Slezská Ostrava, které zajistily jak vystřídání zasahujících hasičů, tak speciální techniku pro odvoz kyseliny a použitého sorbentu.

Zásah byl ukončen po dvacáté hodině, k likvidaci jsme z areálu odvezli 250 litrů kyseliny a 150 litrů nasáklého sorbentu.

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje