Výskyt ptačí chřipky si vyžádal součinnost hasičů

HZS Moravskoslezský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

04.05.2023 | Rychvald/ Moravskoslezský kraj
Výskyt ptačí chřipky si vyžádal součinnost hasičů

V úterý 2.5.2023 potvrdila Krajská veterinární správa pro Moravskoslezský kraj (KVS SVS pro MS kraj) ohnisko ptačí chřipky v chovu krůt v Rychvaldě na Karvinsku. Následně pak zažádala přes operační a informační středisko Moravskoslezského kraje o součinnost při likvidaci chovu.

Podle vyjádření KVS SVS pro MS kraj se jedná o vysoce patogenní aviární influenzi (ptačí chřipku) a v této souvislosti bude muset být utraceno více než 15 tis. kusů drůbeže.

U likvidace, která začala 3.5.2023 zasahují nejen profesionální hasiči HZS MSK ze stanice v Karviné, ale i dvě jednotky dobrovolných hasičů z Ostravy-Radvanic a Havířova-Města. V návaznosti na nutnost provedení záchranných a likvidačních prací byly nasazeny i síly a prostředky Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky dislokované v Hlučíně.

Veškerá hasičská technika se na místo události dostavila již v ranních hodinách. Hasiči vytvořili nejen týlové zabezpečení, které se stávalo z velitelského stanu a stanu na převlečení zasahujících hasičů, ale i stravu a ochranné pracovní prostředky. Bylo rovněž nutné, na základě pokynů KVS SVS pro MS kraj, vytýčení prostoru pro bezpečný pohyb všech zúčastněných. K práci hasičů patřila i asistence při utěsnění haly před samotnou likvidací chovu.

Prvořadým úkolem jednotek HZS MSK bude přemístění kadáveru do přistavených vozidel asanačního podniku.

4.5.2023 Pokračování činnosti hasičů při likvidaci ohniska ptačí chřipky

Od dnešních ranních hodin pokračuje 20 příslušníků HZS MSK s likvidací kadáveru. Hasiči vstupují do nebezpečného prostoru v ochranných oblecích, rukavicích a holínkách přilepenými izolačními páskami k oblekům a maskami s filtry. Mrtvé krůty vynáší ručně, přičemž váha jedné krůty je 14,5 kg.

Každý z hasičů, který ukončí zásah v nebezpečné zóně, musí projít osobní dekontaminací. Po ukončení procesu dekontaminace se mohou hasiči opět obléknout do svého běžného zásahového obleku.

Po vyklizení kadáveru budou hasiči HZS MSK provádět i prvotní dezinfekci hal.

Během dnešních dopoledních hodin potvrdila KVS SVS pro MS kraj šíření aviární influenze (ptačí chřipky) i v halách sousedících v blízkosti haly současného zásahu. Následně zažádala KVS SVS pro MSK kraj přes operační a informační středisko Moravskoslezského kraje opět o součinnost při likvidaci chovu.

Hasiči tak budou opět utěsňovat halu před samotnou likvidací chovu, vytýčí nebezpečný prostor a následné budou i přemísťovat kadáver do přistavených vozidel asanačního podniku. Po vyklizení hal provedou hasiči opět i prvotní dezinfekci.

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje