REKLAMA
vše o hasičích
na jednom místě...
Tísňové volání150 / 112

Výskyt ptačí chřipky si vyžádal součinnost hasičů

V úterý 2.5.2023 potvrdila Krajská veterinární správa pro Moravskoslezský kraj (KVS SVS pro MS kraj) ohnisko ptačí chřipky v chovu...

04.05.2023 | Rychvald/ Moravskoslezský kraj
REKLAMA
REKLAMA

V úterý 2.5.2023 potvrdila Krajská veterinární správa pro Moravskoslezský kraj (KVS SVS pro MS kraj) ohnisko ptačí chřipky v chovu krůt v Rychvaldě na Karvinsku. Následně pak zažádala přes operační a informační středisko Moravskoslezského kraje o součinnost při likvidaci chovu. 

Podle vyjádření KVS SVS pro MS kraj se jedná o vysoce patogenní aviární influenzi (ptačí chřipku) a v této souvislosti bude muset být utraceno více než 15 tis. kusů drůbeže.

U likvidace, která začala 3.5.2023 zasahují nejen profesionální hasiči HZS MSK ze stanice v Karviné, ale i dvě jednotky dobrovolných hasičů z Ostravy-Radvanic a Havířova-Města. V návaznosti na nutnost provedení záchranných a likvidačních prací byly nasazeny i síly a prostředky Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky dislokované v Hlučíně.

Veškerá hasičská technika se na místo události dostavila již v ranních hodinách. Hasiči vytvořili nejen týlové zabezpečení, které se stávalo z velitelského stanu a stanu na převlečení zasahujících hasičů, ale i stravu a ochranné pracovní prostředky. Bylo rovněž nutné, na základě pokynů KVS SVS pro MS kraj, vytýčení prostoru pro bezpečný pohyb všech zúčastněných. K práci hasičů patřila i asistence při utěsnění haly před samotnou likvidací chovu.

 

Prvořadým úkolem jednotek HZS MSK bude přemístění kadáveru do přistavených vozidel asanačního podniku.

4.5.2023 Pokračování činnosti hasičů při likvidaci ohniska ptačí chřipky

Od dnešních ranních hodin pokračuje 20 příslušníků HZS MSK s likvidací kadáveru. Hasiči vstupují do nebezpečného prostoru v ochranných oblecích, rukavicích a holínkách přilepenými izolačními páskami k oblekům a maskami s filtry. Mrtvé krůty vynáší ručně, přičemž váha jedné krůty je 14,5 kg.

Každý z hasičů, který ukončí zásah v nebezpečné zóně, musí projít osobní dekontaminací. Po ukončení procesu dekontaminace se mohou hasiči opět obléknout do svého běžného zásahového obleku.

Po vyklizení kadáveru budou hasiči HZS MSK provádět i prvotní dezinfekci hal.

Během dnešních dopoledních hodin potvrdila KVS SVS pro MS kraj šíření aviární influenze (ptačí chřipky) i v halách sousedících v blízkosti haly současného zásahu. Následně zažádala KVS SVS pro MSK kraj přes operační a informační středisko Moravskoslezského kraje opět o součinnost při likvidaci chovu.

Hasiči tak budou opět utěsňovat halu před samotnou likvidací chovu, vytýčí nebezpečný prostor a následné budou i přemísťovat kadáver do přistavených vozidel asanačního podniku. Po vyklizení hal provedou hasiči opět i prvotní dezinfekci.

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje
Foto:  HZS Moravskoslezského kraje

 

REKLAMA
REKLAMA
Autor článku:
Zdroj článku:
REKLAMA



Nejnovější články

výběr nejnovějších aktuálních informací o zásazích a událostech hasičů z Česka. Přes tlačítko můžete přejít do sekce kde naleznete průběžně denně nejnovější zprávy o „hasičských“ akcích a činnostech jak nám je poskytují tiskové odbory HZS z jednotlivých krajů Česka, informace z Generálního ředitelství HZS ČR
 

Přejít na nejnovější články
Z regionu
31.10.2025 Rozsáhlý nález munice zaměstnal pyrotechniky, v lese objevili přes sto kusů střeliva V Bartošovicích v Orlických horách byl objeven velký počet dělostřelecké munice z období druhé světové války. Pyrotechnici pracovali na místě dva dny. Zobrazit článek
Z regionu
31.10.2025 Hasiči zasahovali u nehody, po srážce unikly kapaliny a doprava se zpomalila Při nehodě osobního a nákladního auta na Kladensku zasahovali hasiči. Jedna osoba byla zraněna, vozovka byla po dobu zásahu jen obtížně průjezdná. Zobrazit článek
Z regionu
31.10.2025 Auto sjelo z vozovky a skončilo v řece. Hasiči museli nasadit vyprošťovací techniku Osobní auto sjelo z vozovky a skončilo v řece u Kácova. Hasiči vůz vyprostili pomocí speciální techniky, řidiče si převzali záchranáři. Zobrazit článek
Z regionu
31.10.2025 Požár kotelny poškodil rodinný dům, hasiči zabránili větším škodám Ranní požár v kotelně rodinného domu si vyžádal zásah tří jednotek hasičů. Oheň se podařilo rychle zastavit, škoda byla odhadnuta na sto tisíc korun. Zobrazit článek
REKLAMA
Nahoru