Zhodnocení Dnů NATO 2017 z pohledu hasičů

HZS Moravskoslezský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

Zhodnocení Dnů NATO 2017 z pohledu hasičů
th.jpg
Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje a jednotky sborů dobrovolných hasičů se podílely v Ostravě o víkendu 16.-17.0. 2017 spolu s ostatními složkami na bezpečnostních opatřeních v rámci Dnů NATO a vzdušných sil Armády ČR 2017. Mimo to byli hasiči (HZS Moravskoslezského kraje a Záchranný útvar HZS ČR) také jedním z vystavovatelů v rámci akce.

g.jpg
V neděli, stejně jako v sobotu (viz moje včerejší tisková zpráva), se hasiči účastnili této mezi návštěvníky velmi oblíbené a ve světě respektované akce. Vzhledem k velkému počtu zúčastněných návštěvníků i vystavovatelů působili také ve štábu složek IZS a podíleli se na bezpečnostních opatřeních. Naštěstí během celé akce nemuseli řešit žádný incident.

ffff.jpg
I přes nepříznivé počasí byli u vystavené techniky připraveni zkušení hasiči podat podrobné informace a odpovědět na nejrůznější dotazy návštěvníků. Také kolegové z řad prevence a ochrany obyvatel působili v rámci tak zvaného stanu preventivně-výchovné činnosti, kde trpělivě odpovídali na nejrůznější dotazy týkající se bezpečnosti v domácnostech i mimo ně. Byly zde také připraveny informační bannery, které obsahovaly velmi důležité informace např. o nebezpečných plynech v domácnostech, o možnostech odhalení (detekce) těchto plynů pomocí autonomních hlásičů požárů a nebezpečných plynů, či jak se improvizovaně chránit v případě úniku nebezpečné látky, např. při chemické havárii. Malí návštěvníci byli o důležitých zásadách z oblasti požární prevence a ochrany obyvatel informováni pomocí zábavných her, po jejichž absolvování jim byly předány drobné dárky. Taktéž byly připraveny dotazy pro velké návštěvníky, kteří byli mnohdy velmi překvapeni ze správných odpovědí.

f.jpg
V sobotu i v neděli předvedli kolegové ze stanice HZS MSK v Bílovci ukázky vyproštění zraněné osoby z havarovaného automobilu při simulované dopravní nehodě. Museli rychle, avšak opatrně, vyprostit zraněnou osobu, havarované automobily zabezpečit proti případnému vzniku požáru, zabránit úniku provozních kapalin a již uniklé provozní kapaliny zlikvidovat. To vše i za velmi nepříznivého počasí, které panovalo zejména v neděli.
Celkově lze hodnotit letošní ročník z pohledu mimořádných událostí jako velmi klidný, jelikož ani v neděli nemuseli hasiči řešit žádnou mimořádnou událost.
Závěrem mi dovolte poděkovat účastníkům, vystavovatelům, provozovatelům stánků, organizátorům i návštěvníkům za zodpovědné chování, které umožnilo z našeho pohledu bezproblémový průběh této akce. Těšíme se nashledanou na příštím ročníku Dnů NATO a vzdušných sil Armády ČR.
kpt. Ing. Petr Holub, zastupující tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje
Foto: HZS Moravskoslezského kraje