Zvýšený počet zásahů hasičů v Moravskoslezském kraji kvůli sněhu

HZS Moravskoslezský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

Zvýšený počet zásahů hasičů v Moravskoslezském kraji kvůli sněhu
            Profesionální a dobrovolné hasiče v Moravskoslezském kraji zaměstnávají od nočních hodin zásahy, související s vytrvalým sněžením, a to i v nižších polohách. Od úterní půlnoci do středečních (19.4.2017) jedenácti hodin mají hasiči na kontě šest desítek zásahů, především u dopravních nehod a odstraňování spadlých stromů a velkých větví. U těchto zásahů nebyla naštěstí zaznamenána žádná vážnější zranění osob.
ViewImage-(2).jpg
Od úterních 23 hodin vyjeli moravskoslezští hasiči celkem k 16 dopravním nehodám, nejčastěji v okresech Opava a Frýdek-Místek (po 5 DN). Šlo především o vyprošťování osob ze zapadlých automobilů a také vyprošťování kamionů, autobusů, dodávek a osobních automobilů z příkopů a jiných míst se sněhem.
            Zřejmě nejsložitější situace byla v noci a ráno na silnici I/57 u Vysoké-Bartultovic na Bruntálsku až k nedalekému hraničnímu přejezdu do Polska, kde od nočních hodin pomáhají tři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) i s hasičským vyprošťovacím speciálem především polským kamionům, zapadlým ve sněhu. V noci se zde vytvořila kolona kamionů, kterou se postupně daří hasičům eliminovat. Situaci ráno zkomplikoval pád stromu do poloviny silnice, hasiči jej již odstranili.
ViewImage-(1).jpg
Od úterní půlnoci, hlavně od půl šesté ráno hasiči také vyjížděli téměř třicetkrát k odstraňování spadlých či nebezpečně nakloněných stromů a silných větví, především na Bruntálsku (10x), také na Opavsku (7x) a v Ostravě (6x). Některé stromy spadly i před jedoucími či mezi zaparkovaná vozidla, tyto události se dosud obešly bez zranění i většího poškození aut.
Petr Kúdela
HZS Moravskoslezský kraj