Hasiči stále častěji vyjíždí k zásahům na včely, vosy a sršně

HZS Olomoucký kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

15.08.2017
Hasiči stále častěji vyjíždí k zásahům na včely, vosy a sršně
V posledních dnech se zvýšil počet výjezdů hasičů k bodavému hmyzu (včelám, vosám, sršňům). Zatímco v červnu 2017 hasiči v Olomouckém kraji vyjeli celkem 34 x likvidovat nebezpečný hmyz, za prvních čtrnáct dní srpna to bylo už v 58 případech. 
 roj2.jpg
Podstatou výjezdu hasičů je provádění likvidace rojů pouze tehdy, když hrozí nebezpečí. Hasiči vyjíždí likvidovat roje na veřejná prostranství, když hrozí pobodání dítěte, seniora nebo alergika, v případech, kdy se roj usadil na veřejné budově, dětském hřišti, mateřské školce apod. Operační důstojník vždy musí vyhodnotit nebezpečnost situace a posoudit, zda opravdu hrozí nebezpečí. Podle toho buď jednotku hasičů k místu události vyšle nebo ne. Hasiči nejsou deratizační firma a nevyjedou k zásahu na požádání každého. Proto si občan musí sám podle svého uvážení vyhodnotit situaci a dobře si rozmyslet, jestli hasiče zavolá nebo si povolá specializovanou deratizační firmu (otevřený seznam firem, které se zabývají likvidací nebezpečného hmyzu najdete >> zde <<). 
ViewImage-(4).jpg
A jak se vlastně zásah provádí?
  • důležité je zjistit velikost roje, případně hnízda. V případě, že je roj nebo hnízdo pod omítkou nebo fasádou nebo v dutině stromu, tedy hasiči nevidí na velikost hnízda, je jejich zásah neúčinný,
  • hmyz lze odchytávat pouze tehdy, když není rozlítaný (tzn. nejlépe ráno nebo večer),
  • roj (hnízdo) se poté vezme do igelitového pytle, odstřihne se a pomocí chemických prostředků se zlikviduje.
Tento postup byl konzultován s včelaři, kteří v něm spatřují výhodu nejrychlejšího, nejčistšího a nejjednoduššího zásahu. Každý včelař má povinnost hlídat si své včelstvo a žádný z nich si nechce cizí nalezený roj vzít, protože hrozí nebezpečí přenosu chorob.
ViewImage.jpg
Hasiči při likvidaci používají samozřejmě speciální oblečení – včelařská kukla, nejlépe bílá kombinéza, jejíž barva včely uklidní. Včely jsou velice citlivé na pot, proto je dobré, aby se hasič nepotil a hlavně se nesmí rychle hýbat.
roj2-(1).jpg
Statistika výjezdů hasičů na bodavý hmyz
  2017 2016
červen 34 68
červenec 53 51
srpen (do 14. 8.) 58 57

Přiložené foto je pouze ilustrační.
 
 
Zdroj:
por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková, tisková mluvčí - HZS Olomouckého kraje
Foto: HZS Olomouckého kraje