Tým psychosociální pomoci při KACPU pomohl již čtyř tisícovkám uprchlíků

HZS Olomoucký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

06.04.2022 | Olomoucký kraj
Tým psychosociální pomoci při KACPU pomohl již čtyř tisícovkám uprchlíků

Běžně pomáhají lidem po traumatických zážitcích, po požárech, povodních, při tragických autonehodách. Členové posttraumatického týmu hasičů v čele s psychologem Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje mají nyní další úkol. V asistenčních centrech v Olomouci i v Šumperku pomáhají lidem, kteří utekli před válečným utrpením z Ukrajiny. 

Hasiči mají totiž ve střediscích na starosti kromě organizačních činností také koordinaci psychosociální podpory, která zahrnuje i předávání důležitých informací. Konkrétně v Olomouci už tímto stanovištěm v průběhu března prošlo přes 4100 lidí, z toho 1700 dětí. Pomoc odborníků využilo 120 uprchlíků, které bylo nutné po psychické stránce stabilizovat a poskytnout jim odbornou posttraumatickou péči. Asi sedmdesátce z nich pak byla doporučena následná psychologická pomoc. „Nechali na sebe kontakt na našem stanovišti a my se jim snažíme postupně zajistit péči,“ vysvětluje dlouholetý zkušený psycholog hasičů David Dohnal, který v rámci asistenčního centra koordinuje psychosociální podporu.
 

20220301_145705.jpg
David Dohnal při práci v asistenčním centru, které na začátku svého provozu sídlilo na krajském úřadě

Tým tvoří výjezdoví hasiči vyškolení pro poskytování posttraumatické péče, policejní interventi, pracovníci Střediska sociální prevence Olomouc či dobrovolníci z univerzity a humanitárních organizací. Celkově se v asistenčním centru v Olomouci a v Šumperku střídá 54 pracovníků. David Dohnal s kolektivem pomáhá v centru už více než měsíc. „Jde o velkou skupinu lidí z různých organizací, ale z předchozích let jsme zvyklí spolupracovat, takže jsme se velmi rychle sladili. Naši hasiči mají zkušenosti z mnoha traumatizujících událostí a zásahů, takže i když to není standardní situace, velice rychle se jí přizpůsobili,“ poznamenává hasičský psycholog.

Jeden z dlouholetých členů posttraumatického týmu hasičů Martin Daniš pomohl v centru již desítkám válečných uprchlíků. „Musíme je stabilizovat, ujistit je, že jsou v bezpečí, že jim nic nehrozí. Vrátit je do reality, aby vnímali tady a teď a aby si uvědomili, že musí myslet na budoucnost kvůli dětem.  Mnozí prožili velké utrpení, strach, mají v sobě rozličná traumata,“ podotýká Martin s tím, že se snažil oprášit i základy ruštiny. „Ale stejně jsem rád, že v centru pracují tlumočníci. Přece jen jsem si jistější, když vím, že mám vedle sebe někoho, kdo mluví plynně a nedochází k nedorozuměním,“ říká Martin s tím, že pár ruských vět využil například při rozhovoru s osmiletým děvčátkem. „Byla překvapená, když jsem na ni začal mluvit v ruštině, ale chytila se a stydlivě odpovídala. Když jsem jí předal plyšového pejska, rozzářily se jí oči, lapla jej pod paži a spokojeně s maminkou odcházela. Taková drobnost v tom všem smutku, ale pro mě nezapomenutelný okamžik,“ líčí Martin.
 

20220311_101421.jpg
Výzdoba stanoviště psychosociální pomoci na KACPU v Hanáckých kasárnách

Kromě psychologické pomoci jsou v centru předávány uprchlíkům také důležité informace pro pobyt v České republice. Mají zde rovněž možnost se zeptat na podrobnosti ohledně vzdělávání, systému školství, jazykových kurzů, uznávání kvalifikací, fungování veřejné správy a dalších detailů, které jsou pro život v naší zemi potřebné. „Nejčastěji se zajímají o vzdělání pro své děti. Kdy a kde mohou chodit do školy,“ popisuje Martin.

Kromě ukrajinských uprchlíků pomáhají v asistenčním centru odborníci i těm, kteří tam pomáhají. Nejohroženější skupinou jsou právě tlumočníci a dobrovolníci. „Ti jsou denně vystaveni všem emocím, traumatům, válečným zkušenostem a po náročné dvanáctihodinové směně je potřeba, aby ze sebe vše setřepali, opustili svou pracovní bublinu a uvědomili se, že normální život běží dál. A s tím se jim snažíme pomáhat. Potřebujeme, aby se všichni, kdo v centru pracují, udrželi co nejdéle v psychické pohodě, i když jsou zde vystaveni velkému stresu,“ uzavírá David Dohnal.

Tým psychosociální pomoci tvoří odborníci z těchto organizací:

  • HZS Olomouckého kraje
  • PČR
  • Středisko sociální prevence
  • Člověk v tísni
  • Maltézská pomoc
  • Český červený kříž
  • Dobrovolníci z UP Olomouc
Zdroj: por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí 
HZS Olomouckého kraje
T: 777 420 107
T: 950 770 039
M: lucie.balazova@hzsol.cz
M: mluvci@hzsol.cz