Berounští hasiči zachránili ženu pomocí defibrilátoru

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

Berounští hasiči zachránili ženu pomocí defibrilátoru

ViewImage-aspxf.png
Ve středu 5. prosince 2018 před desátou hodinou dopoledne přijalo operační středisko středočeských hasičů od operátorky Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje žádost o vyslání jednotky vybavené automatizovaným externím defibrilátorem k pacientce s náhlou zástavou oběhu v berounské střední škole.

ViewImage-aspx.jpg

Do berounského gymnázia byl vyslán rychlý zásahový automobil s AED a odborně vyškolenými hasiči. Od defibli5.jpgvýjezdu vozidla byli na místě za tři a půl minuty. Průzkumem zjistili, že jde o starší ženu, která byla v místnosti sekretariátu a upadla do bezvědomí. Před příjezdem jednotky prováděl personál školy telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci, kterou řídilo zdravotnické operační středisko. Hasiči po svém příjezdu pokračovali v nepřímé srdeční masáži, zahájili podporu dýchání pomocí ambuvaku s kyslíkovou terapií a napojili pacientku na AED. Defibrilátor provedl tři výboje, mezi kterými pokračovala resuscitace.

zdravotni-pomoc1.jpgPo příjezdu posádky zdravotnické záchranné služby byla žena napojena na zdravotnické přístroje a umístěna na vakuová nosítka. Ve spolupráci se zdravotníky byla přenesena do sanitky a transportována na specializované pracoviště do pražské nemocnice, kam byla předána ve stabilizovaném stavu.

Tento případ byl už třetím použitím berounského AED k záchraně života. Potvrzuje se tím fungující systém spolupráce mezi hasiči a zdravotnickou záchrannou službou.

fff.jpg

INFO.pngAutomatizovaný externí defibrilátor (AED) je přístroj určený k resuscitaci. AED je schopno automaticky rozlišit mezi defibrilovatelnými a nedefibrilovatelnými srdečními rytmy. V případě potřeby postiženému srdci podá elektrický výboj (tzv. defibrilace). Obsluhu navádí hlasitými mluvenými pokyny. Do předání pacienta do odborné péče zásadně zvyšuje efektivitu resuscitace.

kpt. Ing. Jaroslav Gabriel – tiskový odbor HZS Středočeského kraje
Foto:HZS Středočeského kraje