Likvidace chovu kachen v Lánech na Kladensku

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

30.01.2023 | Lány/ Středočeský kraj
Likvidace chovu kachen v Lánech na Kladensku

V pátek 27. ledna kolem šesté hodiny ranní začal zásah v soukromém chovu kachen na farmě v Lánech, kde bylo potvrzeno ohnisko ptačí chřipky H5N1. V areálu se nacházely celkem tři haly, z toho dvě byly prázdné a ve třetí bylo přibližně 10 000 kachen.

Na likvidaci chovu se podíleli profesionální hasiči z Kladna, Slaného, Stochova a Rakovníka společně s hasiči Záchranného útvaru HZS ČR ze základen v Hlučíně a Jihlavě. Celkový počet hasičů na místě události byl 45. Zásahu se aktivně účastnili i zástupci krajské veterinární správy a zaměstnanci farmy. Celá oblast byla uzavřena Policií České republiky.

Nejdříve byla vybudována dekontaminační stanoviště, a to jednak pro zasahující a také pro techniku, která se na likvidaci podílela. Veterinární správa na místo zajistila čtyři kontejnery, ve kterých mělo dojít k usmrcování kachen.

Okolo osmé hodiny ráno začala vlastní likvidace chovu. Ta spočívala v manuálním nakládání kachen do přistavených kontejnerů, které byly napuštěny oxidem uhličitým. Celý zásah probíhal v ochranných prostředcích, takže byl poměrně náročný, proto se museli zasahující po hodině střídat. Vše probíhalo velmi rychle a před čtvrtou hodinou odpolední byla hala vyklizena.

Obě prázdné haly byly neprodyšně uzavřeny a z preventivních důvodů desinfikovány pomocí ultrazvukových přístrojů. Když byla vyklizena třetí hala, čekala ji desinfekce také. Poté bylo možné začít balit veškerý použitý materiál a začít s plošnou desinfekcí celého objektu.

Krátce před sedmou hodinou večer bylo místo zásahu předáno majiteli a všechny zasahující jednotky se mohly vrátit na své základny, kde je čeká úklid a čištění veškerého použitého materiálu.

ppor. Ing. Jan Sýkora, DiS.
oddělení IZS
HZS Středočeského kraje