Na Kolínsku hořel přístřešek se svařovacími soupravami, zasahovalo 5 jednotek hasičů

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

19.04.2017

Ve středu 19. května před 7. hodinou přijal operátor tísňové linky 112 HZS Středočeského kraje informaci o požáru v obci Červené Pečky, část obce Bohuňovice.
IMG_2008.JPG

Na místo byli vysláni profesionální hasiči ze stanice Kolín, profesionální podnikoví hasiči z Paramo Kolín a Lučební závody Draslovka Kolín a dále dobrovolní hasiči z Červených Peček a Starého Kolína.
IMG_2020.JPG

Hasiči průzkumem zjistili požár zděné kůlny a garáže o půdorysných rozměrech 11 x 4 metry. Uvnitř se nacházely 2 autogenní svařovací soupravy (2x tlaková láhev s kyslíkem a 2x tlaková láhev a acetylenem). U acetylenových tlakových lahví došlo v důsledku okolního požáru k nárůstu teploty povrchu nad 65°C. Tím bylo zahájeno uvolňování acetylenu a jeho samovolný rozklad na vodík a uhlík. Díky tomu hrozila destrukce obou tlakových lahví. Hasiči je proto intenzivně ochlazovali pomocí vodního proudu. Následně je za účelem zvýšení účinnosti chlazení přemístili do bazénu, do kterého před tím napustili cca 25 cm vody z cisteren. Zde bude, v souladu s taktickými postupy, ochlazována 24 hodin. Po transportu obou lahví došlo k úplnému dohašení požáru.

Pro staré a požárem poškozené kyslíkové tlakové lahve přijela skupina z Chemické laboratoře Kamenice se speciálním přívěsem. Lahve byly přepraveny k odborné likvidaci. Zítra dojde k transportu zbylých dvou lahví. Do té doby je na místě zásahu zajišťován dohled jednotkou profesionálních hasičů ze stanice Kolín.

Nikdo nebyl zraněn. Škoda vzniklá požárem byla vyčíslena na 100 tis. Kč, uchráněny byly hodnoty také ve výši 100 tis. Kč. Jako příčinu stanovil vyšetřovatel manipulaci se žhavým popelem.

Jaroslav Gabriel

HZS Středočeského kraje