Na Mělnicku 15 jednotek hasičů s 24.vozidly likvidovalo rozsáhlý požár pole s pšenicí FOTOGALERIE

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

04.07.2018
Na Mělnicku 15 jednotek hasičů s 24.vozidly likvidovalo rozsáhlý požár pole s pšenicí  FOTOGALERIE
ohen.jpg    poz-les3.jpg

Požár odpadu v nepoužívané silážní jámě u obce Netřeba v katastru obce Úžice na Mělnicku byl na tísňovou linku nahlášen v úterý 3. července 2018 po 15. hodině.

Mapa-(1).JPG

Na místo zpočátku vyjely čtyři cisternové automobily. Po příjezdu první jednotky velitel zásahu uvedl, že se požár rozšířil na přilehlé pole se vzrostlou pšenicí, vyhlásil druhý stupeň poplachu a požádal operační středisko o vyslání dalších sil a prostředků.

20180703_165339-(1).jpg

Vzhledem k nárazovému větru se požár v obilí velmi rychle šířil směrem na části obcí Korycany, Netřeba a Kopeč. Po 16. hodině převzal velení zásahu velitel čety ze stanice Mělník, který vyhlásil třetí poplachový stupeň. Současně vyžádal další cisterny a nechal prověřit dostupnost letecké techniky na hašení. Ve dvou sousedních obcích byla vytvořena čerpací stanoviště pro doplňování cisteren. Operačním střediskem byli o situaci informováni starostové okolních obcí.

Pohled-z-Kladna-(1).JPG

Pohled z Kladna na vzdálenost 25 kilometrů

Po 17. hodině byl požár pod kontrolou a hasiči se zaměřili na dohašování lokálních ohnisek. Omezit rozvoj požáru pomohl místní zemědělec s těžkou technikou, takže letecké hašení bylo odvoláno a velitel zásahu zahájil redukci jednotek.

DSC_6483-(1).JPG

Před 19. hodinou pak místo zásahu předal zástupci majitele a jednotce sboru dobrovolných hasičů obce Chlumín nařídil dohled nad požářištěm do půlnoci.

DSC_6426-(1).JPG

penize-ztrata.pngPlocha požáru byla odhadnuta na 60 hektarů a předběžná výše škody byla majitelem pole stanovena na 1,3 milionu korun. Na objasnění příčiny vzniku požáru spolupracuje vyšetřovatel HZS s kriminalisty.

DSC_6495-(1).JPG

U události zasahovaly jednotky Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje ze stanic Neratovice, has887C.jpgKralupy nad Vltavou a Mělník, dále jednotky hasičských záchranných sborů podniků Aero Vodochody Aerospace a SŽDC Kralupy nad Vltavou a také jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Dolínek, Dřínov, Chlumín, Kly, Libiš, Neratovice, Úžice, Veltrusy, Velvary a Vojkovice. Celkem se tak do likvidace požáru zapojilo 15 jednotek s 24 vozidly, převážně cisternami. Zálohu stanice HZS Neratovice pro případné řešení další mimořádné události zajistila jednotka dobrovolných hasičů z Kostelce nad Labem.

kpt. Ing. Jaroslav Gabriel – tiskový odbor HZS Středočeského kraje

Foto:HZS Středočeského kraje