Požár balíků slámy poblíž ruzyňského letiště

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

06.09.2023 | Dobrovíz/ Středočeský kraj
Požár balíků slámy poblíž ruzyňského letiště

V úterý 5. září pár minut po čtrnácté hodině přijala tísňová linka Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje informaci o požáru balíků lisované slámy v obci Dobrovíz, která se nachází v těsném sousedství ruzyňského letiště.

Operační důstojník k místu mimořádné události vyslal profesionální jednotku z centrální hasičské stanice Kladno a dobrovolné jednotky obcí Hostouň a Středokluky. Další oznamovatel upřesnil, že je zasaženo asi dvanáct balíků a požár se dále šíří vlivem větru, proto byly k události povolány další posilové dobrovolné jednotky Hřebeč a Kněževes, kladenský velitel čety a v rámci mezikrajské pomoci profesionální jednotka podniku Letiště Václava Havla Praha.

Průzkumem na místě hasiči zjistili, že bylo požárem zasaženo celkem dvacet balíků a je ohrožen větrolam ze vzrostlých dřevin. Na lokalizaci požáru, která byla vyhlášena krátce po půl čtvrté odpolední, bylo nasazeno několik vodních proudů. Místní zemědělec pomáhal s odvážením nezasažených balíků. Po dohodě se zástupcem sousedního velkoskladu bylo v jejich areálu zřízeno čerpací stanoviště vody, která byla cisternami kyvadlově dopravována na požářiště.

Majitel pozemku traktorem rozvážel a rozhraboval zasažené balíky, aby jejich hašení bylo snadnější. Krátce před půl sedmou večer byla vyhlášena likvidace požáru a všechny jednotky se postupně vracely na své základny. Na místě zůstala jednotka Hostouň, která zajistila do osmé večerní dohlídku.  Pak ještě celé požářiště zkontrolovala. Vše bylo v pořádku a místo mohlo být předáno majiteli, kterému bylo nařízeno udělat několik kontrol až do ranních hodin.

Protože se požár nacházel nedaleko Letiště Václava Havla Praha, musela být o události informována i jeho řídící věž, neboť zplodiny hoření mohly zasahovat až na runway.

Podle vyšetřovatele HZS Středočeského kraje bylo příčinou vzniku požáru samovznícení, škodu majitel neuplatňuje. Celá událost se obešla bez zranění.

kpt. Ing. Tomáš Bakalář
HZS Středočeského kraje