Požár domu ve Staré Boleslavi se škodou za pět milionů

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

11.12.2023 | Brandýse nad Labem/ / Středočeský kraj
Požár domu ve Staré Boleslavi se škodou za pět milionů

V neděli 10. prosince přesně v půl sedmé ráno přijala tísňová linka středočeských hasičů informaci o požáru rodinného domu v Boleslavské ulici v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi. Podle oznamovatele byly vidět plameny z oken v prvním patře dvoupodlažního objektu.

Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události vyslalo profesionální jednotku z hasičské stanice Stará Boleslav a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Brandýs nad Labem, Káraný a Stará Boleslav. Z centrální hasičské stanice Mladá Boleslav zároveň vyjel vyšetřovatel požárů.

První jednotka byla na místě za čtyři minuty po ohlášení a po rychlém průzkumu bylo potvrzeno, že uvnitř se nikdo nenachází a požárem je zasaženo celé první patro. Po chvíli už plameny začaly šlehat i ze střechy, proto velitel zásahu ihned požádal o posily. Poplach tak byl vyhlášen ještě dobrovolným jednotkám Zápy a Sojovice. Celkem se tak k požáru sjelo sedm cisteren a automobilový žebřík.

Zásah byl veden několika vodními proudy převážně z vnější strany objektu z nastavovacích žebříků. Využita byla také výšková technika, protože se propadla část střechy a bylo nebezpečné pohybovat se uvnitř domu. Vzhledem k tomu, že hasiči museli zasahovat v dýchacích přístrojích, nechal velitel zásahu povolat z Mladé Boleslavi protiplynový automobil se zásobou lahví se stlačeným vzduchem. Hasební voda byla doplňována z hydrantové sítě, která byla k dispozici přímo u místa zásahu.

Kolem osmé hodiny, kdy se podařilo požár výrazně utlumit, začaly jednotky s rozebíráním střešní konstrukce a s dohašováním menších ohnisek. V půl desáté, to znamená po třech hodinách od oznámení, se hasičům podařilo dostat požár pod kontrolu a operačnímu středisku byla nahlášena lokalizace.

Poté začala i redukce jednotek, které po sbalení materiálu postupně odjížděly na své základny. V půl dvanácté pak velitel zásah ukončil a nechal na místě dobrovolnou jednotku Stará Boleslav na dohlídku s tím, že do šesti večer budou střežit požářiště nepřetržitě a pak budou až do pondělního poledne dojíždět každé dvě hodiny na kontrolu.

Přímé škody vyčíslil vyšetřovatel požárů předběžně na pět milionů korun, uchránit se podařilo majetek za přibližně sedm milionů. Na objasnění příčiny vzniku požáru bude pokračovat v pondělí dopoledne, kdy se na místě sejde s kolegy z Technického ústavu požární ochrany Praha. Celá událost se obešla bez zranění.

Zdroj: Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje