Tragická nehoda cisterny s hydroxidem sodným na Rakovnicku

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

11.01.2024 | Ruda/ Středočeský kraj
Tragická nehoda cisterny s hydroxidem sodným na Rakovnicku

Ve středu 10. ledna dvanáct minut po třinácté hodině přijalo Krajské operační a informační středisko středočeských hasičů tísňovou informaci o dopravní nehodě nákladního vozidla, které se převrátilo koly vzhůru, uvnitř kabiny zůstal zřejmě zaklíněný řidič.

Operační důstojník k nehodě na silnici č. 237 za obcí Ruda ve směru do Rakovníka vyslal profesionální jednotku z hasičské stanice Rakovník včetně vyprošťovacího automobilu, profesionální jednotku z hasičské stanice Stochov a také dobrovolnou jednotku obce Nové Strašecí, která je předurčena na zásahy u dopravních nehod.

Oznamovatel dále upřesnil, že jde o cisternu, která je označena dle Mezinárodní dohody o silniční přepravě nebezpečných věcí (ADR). Podle údajů měla vézt hydroxid sodný. Z toho důvodu operační důstojník na místo vyslal ještě posilovou jednotku z centrální hasičské stanice Kladno s protiplynovým automobilem, dekontaminačním přívěsem a druhým vyprošťovacím automobilem.

Po dojezdu první jednotky na místo nehody bylo zjištěno, že jde skutečně o cisternu na střeše, ve které je zaklíněný řidič a která veze sedmnáct tisíc litrů žíravého hydroxidu sodného. Hasiči v dýchací technice a protichemických oblecích začali jímat drobný únik nebezpečné látky a přečerpávat ji do sudů a nádrží, které si na místo nechali přivézt. Později přepravní společnost na místo zajistila přistavení náhradní cisterny. Za současného jímání látky započali s vyprošťovacími pracemi řidiče z kabiny vozidla. Dále hasiči zamezili úniku nafty z nádrže tahače.

Pomocí jeřábu vyprošťovacího automobilu byla kabina cisterny nadzvednuta a dvěma sadami hydraulického vyprošťovacího zařízení byl řidič vyproštěn a předán zdravotnické záchranné službě. Lékař u něho konstatoval exitus.

Pro potřeby Policie České republiky z důvodu zajištění celé cisterny byla k tragické události povolána technika ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky ze záchranné roty Zbiroh – konkrétně s tahačem, návěsem a vyprošťovacím automobilem.

Hasiči pak pokračovali v přečerpávání nebezpečné látky do přistavené náhradní cisterny. Na místo si ještě povolali velitelský kontejner ze slánské stanice a dobrovolnou jednotku Braškov-Valdek předurčenou na ochranu obyvatelstva, která disponuje vybavením na týlové zabezpečení při dlouhodobějších zásazích.

Protože se v nedaleké vzdálenosti nachází pramen Klíčavy, byli na místo povoláni zástupci životního prostředí a Povodí Vltavy. Fotodokumentaci k mimořádné události zajistila dokumentační skupina MV-GŘ HZS ČR.

kpt. Ing. Tomáš Bakalář
HZS Středočeského kraje