Vánoce středočeských hasičů

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

28.12.2023 | Středočeský kraj
Vánoce středočeských hasičů

Letošní vánoční svátky přinesly nejen středočeským hasičům zvýšený počet výjezdů. Velkou měrou k tomu přispělo atypické vánoční počasí – silný vítr, déšť a vyšší teploty, než je v tomto období obvyklé.

Štědrý den

Během neděle 24. prosince vyjeli profesionální a dobrovolní hasiči na území Středočeského kraje celkem ke 236 událostem. Nejvíce převažovaly takzvané technické pomoci, těch bylo 204. Pokračoval tak ráz předchozích dní, kdy silný vítr lámal stromy, které popadaly na pozemní komunikace a místy znemožňovaly průjezdnost. Už o Štědrém dni se však začaly přidávat události, při kterých hasiči vyjížděli k čerpání vody z níže položených míst nebo monitorování zvedajících se vodních toků. Ani letos se, i přes veškerá varování, nevyhnuly typicky vánoční výjezdy, a to používání prskavky na vánočním stromku. Tyto požáry se staly v podvečer. Jeden v Neveklově na Benešovsku a druhý v Čelákovicích v okrese Praha-východ. U obou byla škoda vyčíslena na půl milionu korun a zničeny byly nejen vánoční dárky a stromeček, ale také značná část obývacích pokojů, ve kterých stromeček stál.

První svátek vánoční

V pondělí 25. prosince přibylo do statistik středočeských hasičů 147 událostí, což bylo téměř o stovku méně než předchozí den, nicméně stále jde o zvýšený počet událostí, jelikož průměrně za den vyjedou hasiči ve Středních Čechách zhruba k 50 případům. Středočeští hasiči pomáhali na mnoha místech stavět protipovodňové hráze, protože se zvedaly hladiny řek a na některých byl vyhlášen dokonce
 2. stupeň povodňové aktivity a na Labi v Mlékojedech dokonce 3. stupeň povodňové aktivity. Hasiči tak kromě zvýšených technických pomocí, jak už bylo zvykem posledních dní, kdy jezdili nejčastěji odstraňovat padlé stromy a na mnoha místech monitorovali vodní toky. Na první svátek vánoční několik minut po 18. hodině vyjeli hasiči z centrální hasičské stanice Kolín k nahlášenému požáru výškové budovy v Masarykově ulici v Kolíně. Provedeným průzkumem po příjezdu k události bylo zjištěno, že došlo k zahoření kastrůlku a digestoře v bytě ve třetím nadzemním podlaží a tím došlo k zakouření všech společných prostor bytového domu. Požár se podařilo uhasit ještě před příjezdem jednotky k události, přesto bylo nutné evakuovat obyvatele domu, celý prostor zkontrolovat termokamerou a přetlakovou ventilací objekt odvětrat. Škoda byla v tomto případě vyčíslena na 100 000 korun a příčinou požáru byla nedbalost.

Druhý svátek vánoční

Na svátek svatého Štěpána už byla situace ve Středočeském kraji, co se výjezdové činnosti týká, mnohem klidnější. Hasiči po celém území kraje vyjeli k 68 událostem, což je stále větší počet, než je dlouhodobý průměr, avšak oproti předchozím dním jich bylo výrazně méně. Také tento den převažovaly technické pomoci, kterých bylo padesát. Nejvíce bylo opět popadaných stromů. Hasiči také řešili odstraňovaní nebezpečných stavů, kdy šlo nejčastěji o komplikace způsobené rozvodněnými hladinami řek. Také pokračoval monitoring vodních toků ve vybraných lokalitách. K požáru domova pro seniory v Kladně-Dubí vyjeli hasiči z centrální hasičské stanice Kladno spolu s dobrovolnou jednotkou obce Brandýsek. Událost byla ohlášena jako dým stoupající ze střechy, ale průzkumem na místě zásahu se ukázalo, že došlo pouze k zahoření digestoře. Po důkladné kontrole a odvětrání objektu se všichni obyvatelé mohly vrátit do svých bytů.

Tyto vánoční svátky byly pro středočeské hasiče skutečně náročné. Oproti minulým rokům byl nárůst událostí enormní, a to zejména kvůli nepříznivému počasí.

Zdroj: kpt. Ing. Jan Sýkora, DiS.
HZS Středočeského kraje