Hasiči řešili první problémy způsobené táním sněhu a deštěm

HZS Zlínský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

21.02.2017
Hasiči řešili první problémy způsobené táním sněhu a deštěm
V úterý 21.2.2017,v dopoledních hodinách zasahovaly jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů v Kostelanech nad Moravou na Uherskohradišťsku a v Otrokovicích - Kvítkovicích.
V 08:13 hodin byli na základě žádosti starosty obce Kostelany nad Moravou vysláni místní dobrovolní hasiči k odčerpání vody z lagun, které se vytvořily na polích u obce. Jedna z lagun vznikla poblíž zahrad, druhá v sousedství rodinných domů. Vzhledem k pokračujícímu tání sněhu, zmrzlé půdě, která vodu nedokázala vsakovat a dešti, došlo k zaplavování pozemků dvou domů a jejich sklepních prostor u jedné z lagun. I přes odčerpávání pomocí několika čerpadel hladina vody stále stoupala.
V 10:30 hodin byl na místo vyslán velitel jednotky ze stanice profesionálních hasičů Uherské Hradiště, který po zhodnocení situace rozhodl, že na místě budou použita další dvě čerpadla a hadice profesionálních hasičů. Po jejich nasazení se podařilo dostat situaci pod kontrolu. Nasazená čerpadla pak profesionální hasiči ponechali na místě k dalšímu odčerpávání vody, ve kterém i v odpoledních hodinách pokračují místní hasiči.
K další události byli v 11:53 hodin vysláni profesionální hasiči ze stanice Otrokovice. Podle oznamovatele docházelo k zaplavování pozemků a stavby v okrajové části Otrokovice – Kvítkovice, ve směru na Napajedla. Jak bylo na místě zjištěno, voda zaplavila část pole a naplnila příkopy, kterými ale zatím dokázala odtékat. Případné nasazení techniky hasičů bude provedeno v závislosti na dalším vývoji situace.
V této lokalitě už hasiči zasahovali i v minulosti. Při rychlém tání sněhu nebo přívalových deštích zde pravidelně dochází k zaplavování polí, komunikací a v nejhorších případech i blízkých areálů firem a rodinných domů.
Autor: por. Bc. Libor Netopil,
HZS Zlínského kraje