Plameny na Zlínsku zničily celý dům i s přístavbami. Požár pravděpodobně vznikl kvůli nedbalosti

HZS Zlínský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

10.09.2017
 V sobotu 9.9.2017 vypukl rozsáhlý požár v městské části Uherský Brod – Havřice. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů v II. stupni požárního poplachu.
ViewImage-aspx.jpg
Požár rodinného domu byl na tísňovou linku krajských hasičů oznámen v 16:16 hodin. Podle oznamovatele z objektu stoupal hustý černý dým a bylo vidět plameny. Na místo zásahu byli vysláni profesionální hasiči ze stanice Uherský Brod a dobrovolní hasiči z Nivnice, Vlčnova, Uherského Brodu a Havřic.

hh.jpg
V době příjezdu prvních jednotek byly plameny zasaženy přístavby jednopodlažního domu s množstvím uskladněných materiálů, vozidly nebo jejich vraky a požár se šířil interiérem domu a na jeho střešních konstrukcích. Na místě se také nacházel popálený muž. Ten byl předán posádce zdravotnické záchranné služby, která ho transportovala do nemocnice.

aa.jpg
Hasiči vybaveni dýchací technikou natáhli několik útočných proudů a začali s hašením přístaveb, interiéru a střechy domu. Zásah jim mimo silného zakouření komplikovala i postupná destrukce střešních a stropních konstrukcí. Pohyb jim také znesnadňovalo velké množství různých materiálů a zařízení, které se nacházely prakticky ve všech prostorách. Z důvodu bezpečnosti hasičů musel velitel zásahu zakázat pohyb v interiéru objektu. I přes všechny komplikace se hasičům podařilo uchránit před plameny sousední řadový dům a další přístavby a objekty ve dvoře.
V 17:04 hodin byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu a na místo zásahu byly postupně povolány další posilové jednotky profesionálních hasičů z Uherského Hradiště a Zlína a dobrovolných hasičů z obcí Hluk, Velký Ořechov, Těšov, Pašovice a Luhačovice. Z důvodu zvýšené spotřeby vody byly cisterny doplňovány z blízkých hydrantů.

e.jpg
Při zásahu došlo k přehřátí u jednoho ze zasahujících dobrovolných hasičů, kterého museli ošetřit záchranáři.
V 18:56 hodin byl požár lokalizován a hasiči pokračovali v rozebírání zbytků požárem zasažených konstrukcí a dohašování jednotlivých prostor. Velitel zásahu také rozhodl o postupné redukci nasazených sil.
Kromě hasičů na místě zasahovali také policisti, kteří řídili dopravu v okolí místa zásahu a pracovníci pohotovostní služby, kteří odpojili ohrožené elektrické vedení. Ze strany vedení města byla zabezpečena strava pro zasahující hasiče.

t.jpg
Na místě požáru, který zcela zničil celý dům a část přístaveb, byly nasazeny  tři jednotky profesionálních a devět jednotek dobrovolných hasičů se čtrnácti cisternovými automobily, automobilním žebříkem, protiplynovým kontejnerovým vozidlem, dopravním a velitelským automobilem.

ttt.jpg
V době zásahu začali na místě pracovat i vyšetřovatelé hasičů a policistů. Příčina vzniku požáru a výše způsobené škody jsou předmětem jejich dalšího vyšetřování.

r.jpg
10.9.2017, 07:55 hodin
Včera 9.9.2017  v 23:37 hodin ohlásil velitel zásahu likvidaci události. Na místě byly jako dohlídka ponechány jednotky dobrovolných hasičů z Uherského Brodu a Havřic. Podle prvotních odhadů se požárem způsobená škoda pohybuje okolo 5 000.000 korun. Zásahem hasičů byl uchráněn další majetek v milionové hodnotě. Vyšetřovatelé dále prověřují verzi nedbalostního jednání, které pravděpodobně stálo za vznikem celé události.

por. Bc. Libor Netopil, tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje