Požár v nákupním centru. Návštěvníci opustili prodejnu před příjezdem hasičů.

HZS Zlínský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

11.02.2017
Požár v nákupním centru. Návštěvníci opustili prodejnu před příjezdem hasičů.
V pátek 10. 2. 2017 odpoledne zasahovaly dvě jednotky hasičů u požáru v nákupním centru ve Zlíně.
Operační důstojník hasičů přijal v 16:45 datovou zprávu od elektrické požární signalizace, že došlo k požáru v nákupním centru ve Zlíně, místní část Prštné. Na místo hlášené události vyslal jednotku profesionálních hasičů z centrální požární stanice Zlín a jednotku hasičů města Zlína. K požáru vyjely tři automobilové stříkačky.
Elektrická požární signalizace spustila hlášení o nutné evakuaci návštěvníků nákupního centra. Když na místo požáru přijela jednotka hasičů, byla už většina návštěvníků mimo objekt. Žádná osoba si nestěžovala na dýchací problémy.
Hasiči během průzkumu objevili silně zakouřenou provozní místnost. S termokamerou se proto snažili určit ohnisko požáru. Termokamera však nepotvrdila žádnou zvýšenou teplotu. Hasiči začali znovu prozkoumávat vnitřní prostory. Jeden ze svědků uvedl, že viděl probleskovat plameny v anglickém dvorku u nákupních vozíků. Hasiči tuto informaci ihned využili a po chvíli objevili zdroj zakouření. Tím bylo větší množství nečistot v anglickém dvorku, kde návštěvníci běžně odkazují nedopalky cigaret. Tyto nečistoty začaly hořet. Kouř se dostal šachtou do technické místnosti, kde následně zareagoval hlásič elektrické požární signalizace.
Hasiči žhnoucí nečistoty uhasili vysokotlakým proudem vody a technickou místnost přirozeně odvětrali. Následně zkontrolovali, zda se v anglickém dvorku nevyskytují další ohniska požáru. Další ohniska nebyla nalezena. Hasiči poučili zástupce firmy o nutnosti pravidelného čištění anglického dvorku a vrátili se zpět na stanici.
Na místo požáru se dostavila Policie České republiky a vyšetřovatel hasičů.
Předběžná výše škody 5 000 korun.
Při požáru nedošlo k zranění osob.
Autor:
nprap. Roman Žemlička