Evropský den linky tísňového volání

HZS Kraj Vysočina//Žhavé aktuality/Z regionů

11.02.2021 |  Kraj Vysočina
Evropský den linky tísňového volání

Dne 11. února si Evropané opět připomenou Evropský den linky 112. Prostřednictvím tohoto jednotného evropského čísla tísňového volání se mohou lidé v nouzi dovolat pomoci záchranářů, a to ve všech státech Evropské unie. 

V průběhu roku 2020 směřovalo na linky tísňového volání 112 a 150 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina 81 441 hovorů. Ve srovnání s rokem 2019 došlo k poklesu, a to o 7 840 hovorů.

Vytížená byla především linka 112

Velmi vytížená byla vloni především linka tísňového volání 112. Operátoři na ní odbavili 68 416 volání. O poznání klidněji bylo na národní lince tísňového volání 150. V loňském roce na ní operátoři přijali 13 025 volání.

Nikdo není anonymní

Při volání na linky tísňového volání však není nikdo anonymní.  Technologická vyspělost těchto linek umožňuje operátorům lokalizaci volajícího, což v praxi znamená, že se operátorovi na monitoru počítače objeví, odkud daný člověk volá a to v případě pevné sítě zcela přesně, z mobilního telefonu v rozmezí pár metrů. Už z tohoto se dá velmi rychle v mnoha případech posoudit, zda k ohlašované události opravdu došlo nebo zda si volající pouze vymýšlí.

V mnoha případech potom stačí, aby operátoři  upozornili volajícího, že na monitoru počítače vidí místo, ze kterého volá a také na skutečnost, že je hovor nahráván. Spousta volajících potom raději hovor hodně rychle ukončí,“ uvedla kpt. Ing. Anna Přikrylová, koordinátorka Krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina.

Na linku tísňového volání 112 se dovoláte bez SIM karty i bez kreditu

Na linku tísňového volání 112 se jako na jedinou dovoláte bez SIM karty, ale také bez kreditu. Na jedné straně výhoda pro volajícího, na straně druhé noční můra pro operátory.

Velmi často totiž na tísňovou linku volají také malé děti. Rodiče jim v dobré víře věnují mobilní telefon, o kterém si myslí, že již nefunguje a dítě velmi snadno vytočí 112. Práce operátorů je potom velmi náročná. Musí děti přesvědčit, aby jim předaly maminku nebo tatínka, což se samozřejmě v mnoha případech nepovede“, uzavřela Přikrylová.

kpt. Ing. Bc. Petra Musilová - tisková mluvčí
Zdroj: HZS Kraje Vysočina
Foto: ilustrační