Hasiče na Vysočině zaměstnal silný vítr

HZS Kraj Vysočina/ Žhavé aktuality/ Z regionů

10.03.2019
Hasiče na Vysočině zaměstnal silný vítr
vitr.jpg
Výstraha meteorologů se vyplnila a Vysočinu zasáhl silný vítr. V souvislosti s počasím zasahovali hasiči na Vysočině od sobotního,9.března 2019, do nedělního, 10.března ráno, rána u více než pěti desítek událostí.

nej.jpgNejčastěji hasiči odstraňovali stromy a větve, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu.

nej.jpgNejvíce událostí řešili hasiči na Pelhřimovsku a Jihlavsku. Nejvíce zásahů jsme zaznamenali od 23,00 hod do 01,00 hod. 

blesk3.jpgV Koutech na Havlíčkobrodsku začal v sobotu před jedenáctou hodinou v noci po úderu blesku hořet rodinný dům. Majiteli se podařilo požár uhasit ještě před příjezdem hasičů na místo události. Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na 100 tisíc korun.

nehoda22.pngV neděli, 10.března 2019, v 02,36 hod vyjely tři jednotky hasičů k ohlášenému nárazu osobního vozidla do stromu na komunikaci u Žirovnice. Z havarovaného vozidla museli hasiči vyprostit zraněnou osobu za použití speciálního hydraulického nářadí.

vitr444.jpgDalší výstraha před silným větrem platí pro Vysočinu od nedělní 15,00 hod do pondělního poledne.
 
vitr-(1).jpg rady.jpg vystraha2.jpeg
V souvislosti s vydanou výstrahou přinášíme několik užitečných rad, jak se zachovat při silném větru:
 • Před příchodem větru preventivně zajistěte okna, dveře, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty (např. květináče, zahradní nábytek) které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí. Dávejte si pozor zejména na volně ležící plechy, skleněné výplně nebo jiné pevné a ostré předměty, z nichž se za silného větru stávají smrtící zbraně.
 • Bezpečný úkryt před silným větrem poskytují budovy s nenarušenou statikou. Omezte pohyb venku a jízdy autem, neschovávejte se pod stromy, nebo v okolí vyšších a starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), rozhodně nechoďte do lesa.
 • Neparkujte auta pod stromy či v blízkosti něčeho, co hrozí zřícením, dávejte si pozor na vysoké sloupy.
 • Pokud za silného větru řídíte auto, jeďte maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici. Předem si zjistěte, zda trasa vaší jízdy je průjezdná a vozovka sjízdná, abyste neuvízli.
 • Spadlých drátů elektrického napětí se nedotýkejte a vůbec se k nim nepřibližujte.
 • Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředních.
 • NEPODCEŇUJTE předpovídanou situaci a NEPŘECEŇUJTE vlastní síly, schopnosti a možnosti.
 • NEROZŠIŘUJTE poplašné a neověřené zprávy.

  vystraha-3.jpgUVĚDOMTE SI, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku

  telefon22.jpgPokud je lidský život, zdraví popř. majetek v bezprostředním ohrožení, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150.
 
 
Zdroj:
Kpt. Ing. Bc. Petra Musilová – tisková mluvčí HZS Kraj Vysočina