Hasiči na Vysočině měli ve čtvrtek díky silnému větru plné ruce práce

HZS Kraj Vysočina/ Žhavé aktuality/ Z regionů

Hasiči na Vysočině měli ve čtvrtek díky silnému větru plné ruce práce

Hasiči na Vysočině se ve čtvrtek 4. dubna 2019 prakticky nezastavili. Od půlnoci vyjížděli k více než 141 událostem. Dlouhodobý denní průměr počtu událostí se přitom pohybuje okolo 25. Drtivá většina zásahů hasičů souvisela se silným větrem.

vitr444.jpgDrtivá většina události souvisí se silným větrem. Ten na Vysočině lámal stromy, ale také rozfoukával v lesích ohniště po pálení klestu.

V průběhu dne poskytli hasiči desítky technických pomocí. V převážné většině se jednalo o odstranění stromů a větví, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu.

Vysočinští hasiči tak v průběhu dne odstraňovali popadané stromy z komunikací na více než sedmi desítkách místech. Nejvíce zásahů mají za sebou hasiči na Žďársku celkem 31. Popadané stromy odstraňovali například u Heřmanova, Meziříčka, Divišova, Jindřichova, Chroustova nebo Dobré Vody.

technika-x.jpgPopadané stromy komplikovaly provoz také na dálnici D1 ve směru na Brno  a na některých úsecích železnice, například u Hodic na Jihlavsku.

technika-x.jpgV 15.32 hod byli jihlavští profesionální hasiči povoláni k pádu stromu na osobní vůz v ulici Sukova. Událost si vyžádala jedno zranění.

technika-x.jpgV 15.12 hod u obdobného případu zasahovala jednotka profesionálních hasičů ze stanice Náměšť nad Oslavou  u pádu stromu který spadl na projíždějící osobní vůz na komunikaci u obce Okarec na Třebíčsku. Při události byl zraněn řidič vozidla.

technika-x.jpgV několika případech byli hasiči povoláni k upevnění uvolněných střešních krytin na objektech. Zajišťovat větrem utrženou střechu museli například hasiči v Humpolci, v Jitkově na Havlíčkobrodsku nebo na kostele v ulici Matky Boží v Jihlavě.

Celkem v průběhu dne poskytli hasiči na Vysočině 87 technických pomocí.

Silný vítr nevyvracel a nelámal jenom stromy, ale také vydatně  přispěl ke včerejšímu extrémnímu nárůstu požárů v přírodním prostředí.  Hořely zejména lesní porosty a hrabanka Celkově likvidovali včera hasiči 49 požárů. Nejvíce požárů bylo na Žďársku, kde hasiči hasili 14 požárů v lesích. Vysoký počet požárů byl zaznamenán také na:
Pelhřimovsku 11,
Jihlavsku 9
Havlíčkobrodsku 7.
Všechny požáry v lesích budou mít s největší pravděpodobností stejnou příčinu, a to nedostatečně uhašená ohniště po pálení klestu.

penize1.pngMajetkové škody se teprve sčítají.

Kpt. Ing. Bc. Petra Musilová – tisková mluvčí HZS Kraj Vysočina