Požár skládky v Nové Cerekvi na Vysočině mají hasiči pod kontrolou, likvidace potrvá ještě několik dní

HZS Kraj Vysočina//Žhavé aktuality/Z regionu

12.01.2018
Požár skládky v Nové Cerekvi na Vysočině mají hasiči pod kontrolou, likvidace potrvá ještě několik dní
Od nedělního odpoledne bojují hasiči s požárem skládky dřevního odpadu v Nové Cerekvi na Pelhřimovsku. Na místě události se již vystřídalo třicet jednotek hasičů, včetně jednotky podnikových hasičů společnosti Kronospan. 
SA.jpg
Ve středu odpoledne si HZS Kraje Vysočina na požářiště vyžádal speciální čerpadlo pro dálkovou dopravu vody hadicovým vedením od kolegů z Jihočeského kraje. Díky tomuto čerpadlu a dálkové dopravě vody na požářiště se mohl na místě zredukovat počet zasahující techniky a odlehčil se tak provoz na místní komunikaci. O stejné čerpadlo jsme dnes požádali také kolegy z HZS Jihomoravského kraje. Vyžádán byl na místo také speciální bagr ZÚ HZS ČR, který umožňuje činnost v prostředí s vysokými teplotami.

S.jpg
Od čtvrtečního odpoledne monitorují výskyt škodlivin v ovzduší a vodě hasiči z chemické laboratoře v Tišnově (HZS Jihomoravského kraje). Limity škodlivin v ovzduší ani ve vodě překročeny nebyly. Měřící protokoly byly předány zástupcům samosprávy. Velitel zásahu společně se zřízeným štábem na místě velmi úzce spolupracují se zástupcem odboru životního prostředí ORP Pelhřimov a zástupcem ČIŽP. Toto měření bude probíhat i nadále.

ViewImage-aspx.jpg
Požárem zasažený materiál se postupně rozebírá a hasí. Ostatní materiál se postupně odváží. Podle sdělení zástupce společnosti Kronospan se jedná výhradně o druhotnou dřevní surovinu původem pouze z České republiky.

A.jpg
Pro zvýšení efektivity hasebního zásahu bylo použito plně ekologicky odbouratelné smáčedlo.
Na požářišti dojde k reorganizaci zásahu. Z každého územního odboru Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina budou na místo události vyslány dvě velkoobjemové cisternové automobilové stříkačky. Nasazeno tak bude deset těchto vozidel. O další dvě cisterny jsme požádali ZÚ HZS ČR. Toto opatření nám umožní jednak redukci počtu zasahujících jednotek sborů dobrovolných hasičů, ale také zvýšení efektivity hašení“, uvádí náměstek krajského ředitele HZS Kraje Vysočina pro úsek IZS a operačního řízení plk. Ing. Libor Hanuška.
 
 
Zdroj:
Kpt. Ing. Bc. Petra Musilová – tisková mluvčí HZS Kraj Vysočina
Foto: HZS Kraj Vysočina 
 
FOTOGALERIE