Kvůli větru výjezdy moravskoslezských hasičů stoupají

HZS Moravskoslezský kraj/Žhavé aktualiry/Z regionů

Kvůli větru výjezdy moravskoslezských hasičů stoupají

msl.jpg hzs_msk.jpg
Už více než 500 výjezdů v souvislosti se silným větrem, který od nedělního podvečera 10.12.2017 dosud obtěžuje Moravskoslezský kraj, mají na kontě zkraje úterního odpoledne 12.12.2017 zdejší profesionální a dobrovolní hasiči (515). Zhruba polovina (267) jich dosud bylo v okrese Frýdek-Místek.

vitr.pngzzzzz-(1).jpg

Již 90 výjezdů mají na kontě hasiči v okrese Nový Jičín, přes 50 v okresech Ostrava-město a Karviná, 36 v Opavě. Nejklidněji je stále na Bruntálsku - od nedělního podvečera do úterního rána pouze 13 výjezdů kvůli silnému větru.

vitr.pnguu-(1).jpg

vitr.png

vitr.png

Prognóza meteorologů na následující hodiny je optimistická. Klesá aktuální počet výjezdů hasičů. V tuto chvíli (13:00) je v souvislosti se silným větrem otevřeno 11 událostí, hlavně v okrese Frýdek-Místek na Třinecku. Zasahuje u nich celkem 15 jednotek hasičů.

vitr.png  ViewImage-aspx-(1).jpg

Už čtyři stovky výjezdů moravskoslezských hasičů kvůli větru

V souvislosti se silným větrem, který od nedělního podvečera 10.12.2017 dosud obtěžuje Moravskoslezský kraj, vyjížděli zdejší profesionální a dobrovolní hasiči do úterního rána 12.12.2017 více než 400x, především v okrese Frýdek-Místek (205). Již 70 výjezdů mají na kontě hasiči v okrese Nový Jičín, kolem čtyřicítky v okresech Ostrava-město, Karviná a Opava. Nejklidněji je na Bruntálsku - od nedělního podvečera do úterního rána pouze 12 výjezdů kvůli silnému větru.
vitr.png     V souvislosti s uvedenými zásahy dosud nikdo nebyl zraněn, žádný pád stromu nezpůsobil výraznou škodu. Škoda bude muset být vyčíslena například u poškození a pádu plechové střešní krytiny ze střechy základní školy v Příboře v Jičínské ulici, kde zasahovaly dvě jednotky hasičů (HZS MSK Nový Jičín a JSDHO Příbor).
vitr.png Podle aktuální prognózy meteorologů mají poryvy větru v Moravskoslezském kraji, které si za celé pondělí a noc na úterý vyžádaly na 300 výjezdů, slábnout již v úterý ráno. V tuto chvíli (7:00) je v souvislosti se silným větrem otevřeno 21 událostí v okresech Frýdek-Místek, Ostrava a Nový Jičín, u nichž zasahuje 23 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů.

vitr.png  Drtivá většina výjezdů se týká odstraňování spadlých a nebezpečných stromů z komunikací. Jeden výjezd přitom často znamená likvidaci většího počtu nebezpečných dřevin. V několika případech museli hasiči odklízet nebo provizorně připevňovat uvolněné střešní krytiny, především plechové, ojediněle poškozené veřejné osvětlení či billboardy.

vitr.png  Jde stále „klasicky“ o odstraňování popadaných a nebezpečně nakloněných stromů a silných větví na silnicích, chodnících, v parcích, popřípadě opřených o elektrické dráty. Hasiči často využívají výškovou techniku, tedy výsuvné automobilové žebříky a automobilové plošiny, samozřejmě motorové pily.

vitr.pngV pondělí, 11.12.2017,  večer,  způsobil pád stromu v ulici U koupaliště v Ostravě-Hulvákách nehodu dvou osobních automobilů, které do něj narazily. Nehody se obešly bez zranění. V úterý brzy ráno narazil osobní vlak do spadlého stromu v Hostašovicích (okres Nový Jičín). Rovněž bez zranění. Ve dvou případech poškodil padající strom zaparkované vozidlo.

u-(1).jpg

Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje