Moravskoslezští hasiči zachraňovali paní, která spadla za ranní tmy do nezakryté žumpy, poté dva rybáře z neovladatelné lodi a nakonec snesli dolů jeřábníka, který zkolaboval ve své kabině.

HZS Moravskoslezský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

29.12.2017

Hned třikrát museli vyjet profesionální hasiči z Moravskoslezského kraje (HZS MSK) k záchraně osob během středy 27.12.2017. Nejprve vyprošťovali paní, která spadla v Ostravě ještě za ranní tmy do nezakrytého kanálu či žumpy, odpoledne dva rybáře z Prahy na neovladatelné lodi na Slezské Hartě na Bruntálsku a zhruba dvě hodiny před čtvrteční půlnocí se jim podařilo dopravit dolů jeřábníka, který zkolaboval ve své kabině ve Frýdku-Místku.

Žena spadla do nezakrytého otvoru v Moravské Ostravě nedaleko železniční trati kolem půl šesté ráno.
gr-(1).jpg

Na pomoc jí vyjely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Fifejdy a Poruby, odkud přijela specializovaná lezecká skupina. Hasiči ženu vytáhli na laně pomocí lezecké trojnožky z hloubky tří metrů. Vyvázla s lehkým zraněním.

Ve středu odpoledne byli hasiči v okrese Bruntál informování o potížích dvou rybářů z Prahy na vodní nádrži Slezská Harta, kde se plavili na kovové lodi, poháněné elektromotorem. Loď ztratila výkon (zřejmě vybitá baterie, lodi navíc upadla vrtule) a větrem byla odváta k zarostlému břehu na zcela opačnou stranu, než měla posádka v úmyslu. Pro nastupující tmu a neznalost okolí se oba rybáři ocitli v nouzi.

u-(1).jpg
            Na pomoc jim vyjela jednotka HZS MSK ze stanice Bruntál i s lodním kontejnerem, který mj. obsahuje dva nafukovací gumové čluny Mark II, opatřené motory. Pomocí průzkumu a mobilního spojení s rybáři se hasičům brzy podařilo identifikovat místo, kde se neovladatelná loď nacházela. Plavidlo i s osobami odtáhl na laně dostatečně silný hasičský člun do přístaviště v obci Roudno (okres Bruntál). Rybáři (odhadem oba kolem 35 let) neutrpěli - i pro své dostatečné vybavení do nepříznivých meteorologických podmínek - žádnou zdravotní újmu.

Zhruba dvě hodiny před středeční půlnocí vyjela jednotka HZS MSK ze stanice Frýdek-Místek, včetně specializované lezecké skupiny, do průmyslového areálu, kde v kabině zkolaboval jeřábník středního věku a bylo potřeba jej dostat dolů do bezpečí.

ViewImage-aspx-(1).jpg
            Hasiči nejprve pomocí kladky na nosníku a lana vytáhli muže na evakuačním trojúhelníku z těsné kabiny, když s ním museli velmi opatrně manipulovat. Po ošetření zdravotnickými záchranáři jej spustili až na pevnou zem a přeložili do nosítek. Zásah jim trval asi 40 minut.

Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje
Foto: HZS Moravskoslezského kraje