Ostravští hasiči pokračují ve výcvicích na ledu hlučínské štěrkovny

HZS Moravskoslezský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

24.02.2017
Ostravští hasiči pokračují ve výcvicích na ledu hlučínské štěrkovny
Až třicet centimetrů silný led dovoloval i tento týden další kvalitní výcviky ostravských profesionálních hasičů  na oblíbené hlučínské štěrkovně (okres Opava) se záchranou tonoucích osob, nebo osob pod ledem. Během úterý 21.2.2017 a čtvrtku 23.2.2017 se tu vystřídaly směny A a C ze tří ze šesti ostravských stanic HZS Moravskoslezského kraje – Fifejdy, Jih a Slezská Ostrava.
            Byť se během dne dostávají teploty vzduchu i v Hlučíně a na zdejší štěrkovně vysoko nad bod mrazu, led drží. Už ale na něm neleží namrzlý sníh, o který se mohli hasiči s lanem docela dobře zapřít při zachraňování topících se kolegů - například pomocí nastavovacího žebříku, páteřní desky, záchranného kruhu, nafukovacích záchranných saní RS5 a obyčejné hasičské hadice.      Po několikadenním tání je ledový povrch štěrkovny velmi kluzký, s mnoha prohlubeninami.
            Profesionální hasiči z HZS MSK cvičí od začátku ledna na ledu ve všech šesti okresech kraje. Hlučínští a ostravští na zmíněné štěrkovně, například opavští a krnovští na zamrzlé řece Opavě, českotěšínští zase na vodní nádrži Hrabina. Na takové příznivé ledové podmínky si už ale nepamatují několik let...

Petr Kůdela
HZS Moravskoslezský kraj