Požár domu napáchal škodu za 10 miliónů

HZS Moravskoslezský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

16.10.2023 | Lhotka u Litultovic/ Moravskoslezský kraj
Požár domu napáchal škodu za 10 miliónů

Ve čtvrtek 12.10.2023, krátce po poledni, vyjelo 12 jednotek hasičů k požáru domu v obci Lhotka u Litultovic, místní části Životské Hory. Během zásahu vyhlásil velitel 2. stupeň požárního poplachu, před příjezdem hasičů budovu opustilo celkem devět osob, z toho tři děti.

Operační středisko přijalo informaci o požáru domu ve 12:46 hod. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanice Opava, spolu s nimi dobrovolné jednotky z Litultovic, Melče a Mikolajic. Jelikož požár nabýval na síle a rozsahu, rozhodl velitel zásahu o vyhlášení 2. stupně požárního poplachu a na místo tak byly vyslány další jednotky dobrovolných hasičů z obcí Hradec nad Moravicí, Dolní Životice, Budišov nad Budišovkou, Horní Benešov, Vítkov, Štáblovice a Opava-Kylešovice. K požáru byla vyslána i druhá profesionální jednotka z Bruntálu. Na místě události tak celkem zasahovalo 12 jednotek hasičů.

Hasiči již při příjezdu viděli střechu, která byla celá v plamenech. Hasiči proto použili na boj s plameny celkem šest vodních proudů. Během zásahu museli hasiči dovážet vodu pomocí cisteren, dále museli rozebírat střešní konstrukce, které ohrožovaly hasiče při zásahu a v jejichž útrobách se nacházela skrytá ohniska. Během zásahu došlo k lehkému zranění dvou dobrovolných hasičů, která si naštěstí nevyžádala lékařské ošetření.

Hasiči dostali oheň pod kontrolu za více než dvě hodiny. Jelikož přes noc zajišťovaly dvě jednotky hasičů dohled na požářišti, byla likvidace požáru nahlášena až následující den, v pátek 13.10.2023 ve 14:03 hod., kdy bylo místo zásahu předáno vyšetřovatelům z řad hasičů i policie, kteří zahájili úkony ke zjištění příčiny vzniku požáru. Škoda na majetku byla vyčíslena na 10 miliónu korun.

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje