REKLAMA
vše o hasičích
na jednom místě...
Tísňové volání150 / 112

Profesionální hasič s loveckým psem zachránili zraněného výra

To že hasič – i ten profesionální – je 24 hodin ve střehu, a ještě u toho přemýšlí, potvrzuje příběh záchrany zraněného výra velkého...

10.03.2021 | Ostrava/ Moravskoslezský kraj
REKLAMA
REKLAMA

To že hasič – i ten profesionální – je 24 hodin ve střehu, a ještě u toho přemýšlí, potvrzuje příběh záchrany zraněného výra velkého příslušníkem Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), který slouží na hasičské stanici v Ostravě-Porubě. Asistoval mu i jeho lovecký pes Bax. Výr nakonec skončil v péči zkušených ornitologů.

Při pondělním (8.3.2021) ranním rozvozu vakcín proti covidu-19 po Moravskoslezském kraji hasič spatřil – ještě za tmy – uprostřed protisměrného jízdního pruhu na Novojičínsku „něco“ ležet. „Myslel jsem si, že to je papír, ale když jsem kolem projel, tak jsem si všiml, že se blýskly oči. Proto jsem zastavil, couvnul zpět, odstavil služební auto na krajnici a zapnul majáky. Byla tma, tak ať jsme vidět,“ popisuje hasič první fázi záchrany.

Přišel blíž a zjistil, že jde o mladého výra velkého (bubo bubo), a bylo zjevné, že má zlomené levé křídlo. Hasič ho překryl dekou a odnesl opatrně mimo komunikaci, aby ho někdo nepřejel. Do služebního auta jej totiž nemohl naložit – z hygienických důvodů ve vztahu k vakcínám. „Zásah zastavil čtyři vozidla, která asi dvě minuty počkala, než jsem výra dal na pole do trávy, aby ho nic nepřejelo. Díky služebním majákům nepřejel nikdo ani mě,“ podotkl hasič.

Po odpoledním návratu domů z práce byl porubský hasič notně zvědav, jak se s nenadálou situací výr popral a zda náhodou nezůstal na místě – kvůli případnému odvozu do Záchranné stanice v Bartošovicích. „Vzal jsem s sebou i svého psa Baxe Hostýna Huntera, který je lovecky veden a umí pernatou zvěř vyhledávat a vystavovat,“ přiblížil zachránce.

Na místě, kde ráno krásného ptáka nechal, již nebyl, ale i tak jej lovecký pes během pár minut dohledal. Seděl částečně skryt pod křovím na okraji lesa a pole. A nebyl schopen letu. Výra proto opět hasič opatrně zabalil do deky, vložil do připravené klece a zavolal do Záchranné stanice Bartošovice.

Výr prožil svoji první noc mimo přírodu v garáži rodinného domku. Úterní ráno (9.3.2021) odcestoval se svým zachráncem na stanici v Ostravě-Porubě, součásti integrovaného výjezdového centra, kde si jej po poledni vyzvedli pracovníci Záchranné stanice Bartošovice (okres Nový Jičín).

Zdroj:  HZS Moravskoslezského kraje

REKLAMA
REKLAMA
Autor článku:
Zdroj článku:
REKLAMA



Nejnovější články

výběr nejnovějších aktuálních informací o zásazích a událostech hasičů z Česka. Přes tlačítko můžete přejít do sekce kde naleznete průběžně denně nejnovější zprávy o „hasičských“ akcích a činnostech jak nám je poskytují tiskové odbory HZS z jednotlivých krajů Česka, informace z Generálního ředitelství HZS ČR
 

Přejít na nejnovější články
Z regionu
24.08.2026 Seniora na přechodu srazilo auto. Svým zraněním o několik hodin později podlehl Seniora přecházejícího po přechodu pro chodce srazila Škoda Octavia. Záchranáři jej převezli do nemocnice, kde o několik hodin později svým zraněním podlehl. Zobrazit článek
Z regionu
24.08.2026 Čtyři tisíce kusů munice a nebezpečný bílý fosfor. Pyrotechnici pracovali na místě tři dny Archeologický výzkum u Českých Budějovic odkryl kolem čtyř tisíc kusů munice, několik pancéřových pěstí i munici s nebezpečným bílým fosforem. Zobrazit článek
Z regionu
24.08.2026 Ve sklepě začalo žhnout 20,5 tuny uhlí. Hasiče čekala pořádná noční šichta Pořádnou fyzickou prověrku mají za sebou hasiči v Modlešovicích. Ze sklepa museli ručně vyskladnit 20,5 tuny žhnoucího uhlí a venku jej postupně prolévat vodou. Zobrazit článek
Z regionu
24.08.2026 Nebezpečný „autosurfing“ skončil bojem o život. Šestnáctiletý mladík spadl z jedoucího auta Riskantní jízda na vnější části automobilu skončila vážnou nehodou. Šestnáctiletý mladík ztratil v zatáčce stabilitu a utrpěl život ohrožující poranění hlavy. Zobrazit článek
REKLAMA
Nahoru