Vysočinští hasiči mají termokamery na všech stanicích

HZS Kraj Vysočina//Žhavé aktuality/Z regionu

20.02.2017
Vysočinští hasiči mají termokamery na všech stanicích
V průběhu roku 2016 pořídil Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina dalších pět kusů termokamer. Jejich nákupem došlo k dovybavení všech jedenadvaceti stanic profesionálních hasičů v Kraji Vysočina tímto technickým prostředkem. Poslední termokamery zamířily na hasičské stanice v Polné, Humpolci, Velké Bíteši, Hrotovicích a Světlé nad Sázavou.
Termokamery mají v práci hasičů široké spektrum využití. Slouží především k rychlému a snadnému vyhledávání skrytých ohnisek požárů, k vyhledávání osob při požárech, k lepší orientaci zasahujících hasičů v zakouřených prostorech, ale mohou také pomoci při vyhledávání osob při dopravních nehodách nebo při pátrání po osobách, které se ztratily v terénu.  Jedním z hlavních přínosů termokamer je rychlá lokalizace ohnisek hoření a tím i nasazení minima hasiva v maximálním hasebním efektu.
Dodavatelem termokamer byla společnost Drӓger Safety, s.r.o.
V uplynulých letech se Hasičskému záchrannému sboru Kraje Vysočina dařilo pořizovat termokamery i z projektů z fondů EU. Z projektu „Technika, technologie a prostředky HZS ČR pro efektivní zásah“ pořídili vysočinští hasiči v roce 2015 například 5 kusů termokamer. 85% způsobilých nákladů bylo přitom hrazeno z prostředků EU.
Dnes se na žďárské stanici profesionálních hasičů uskutečnil již potřetí výcvik příslušníků s termokamerou. Výcvik  neabsolvovali pouze hasiči z řad vysočinských  profesionálů. Zúčastnili se jej také dobrovolní hasiči z Jaroměřic nad Rokytnou a  hasiči z HZS SŽDC Havlíčkův Brod.
Dopolední část byla věnována teoretické přípravě, odpoledne si hasiči práci s termokamerou vyzkoušeli v terénu. Vyhledávali osoby v zakouřeném prostředí, pohřešované osoby v terénu, změřili si teplotu při požáru a vyzkoušeli celou řadu dalších možností, které termokamery nabízejí a které hasiči v každodenní práci využijí.
kpt. Ing. Bc. Petra  Musilová – tisková mluvčí
HZS Kraj Vysočina