False

Na silnicích v Jihomoravském kraji potkáte nové hasičské zásahové vozy

Technika/Vybavení/Technika

Na silnicích v Jihomoravském kraji potkáte nové hasičské zásahové vozy
Do  vozového parku Haičského záchraného sboru v Jihomoravském kraji  zařadili nová vozidla dodaná firmou WISS CZECH, s.r.o. Tři rychlé zásahové automobily celkem za více jak 8 milionů korun zavítaly na stanice Břeclav, Vyškov a Židlochovice. Tento typ techniky bude pomáhat především u dopravních nehod, kam často přijíždí jako první.

37405.jpg

Pořízená technika byla dislokována k hasičským  jednotkám, které často vyjíždějí k dopravním nehodám na dálnicích D1, D2 a D52. Jedná se o tři vozy na podvozku Land Rover Discovery 5 s třílitrovými šestiválcovými motory o výkonu 190 kW. Vozidla mají automatickou osmistupňovou převodovku a náhon na všechna čtyři kola. Disponují vzduchovým odpružením s regulací výšky vozidla.

37415.jpg

Vozidla jsou vybavena mimo jiné akumulátorovou vyprošťovací sadou Weber a dalšími prostředky k zásahům u dopravních nehod. Ve výbavě je také zařízení pro rychlý zásah Honda, díky kterému mohou hasiči zvládat menší požáry např. dopravních prostředků. S výbavou je celková hmotnost vozidla 2950 kg.
Vzhledem k bezpečnosti jsou zásahové vozy v barvě RAL 3024, která je v provozu dobře viditelná.

37417.jpg

Pořizovací cena za tyto tři vozy činí 8,3 milionů korun a v našem vozovém parku jsou díky financování z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

37411.jpg

Fond zábrany škod je zřízen zákonem č. 168/1999 Sb., a věcně ho spravuje Česká kancelář pojistitelů, profesní organizace pojišťoven, které jsou oprávněny na území České republiky provozovat pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (povinné ručení). Tyto pojišťovny do fondu zábrany škod odvádí ročně 3 % z přijatého pojistného z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Prostředky z fondu jsou rozdělovány mezi základní složky IZS: tedy hasiče, policisty a záchranáře, ostatní složky IZS a subjekty realizující projekty vedoucí ke zvýšení bezpečnosti na silnicích a programy prevence v oblasti škod z provozu vozidel. Více informací: www.fondzabranyskod.cz.

Jaroslav Mikoška
firebrno.cz