False

Nové cisterny z Fondu zábrany škod putují do Jindřichova Hradce a Českého Krumlova

Technika/Vybavení/Technika

01.11.2018
Nové cisterny z Fondu zábrany škod putují do Jindřichova Hradce a Českého Krumlova
Další dvě cisterny získal Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje s Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Ve středu 31. října 2018 proběhlo jejich předání, sloužit budou na stanicích v Jindřichově Hradci a Českém Krumlově. 

Hasic-JCV-(1).jpg
Jaké jsou nově pořízené cisterny? 
Nové jihočeské cisterny CAS 30-T 815-7 6x6.1 jsou velkoobjemové cisternové automobilové stříkačky vyrobené na podvozku Tatra od společnosti Tatra Trucks, a. s. Jedná se o podvozek o třech nápravách, který má připojitelný pohon přední nápravy a je tudíž schopný jezdit i mimo komunikace, nemá problém jet v blátě nebo ve sněhu. Cisterna se dokáže brodit vodou až do hloubky 120 cm.

ViewImage-(12).jpg

Auto je vybaveno automatickou převodovkou, řazení probíhá bez přerušení přenosu točivého momentu. Na všech nápravách byly použity kotoučové brzdy. Ty stejně jako automatickou převodovku výrobce použil již u cisteren, které jihočeský profesionální sbor pořídil v minulých letech.

ViewImage-(13).jpg

V nástavbě je instalována nádrž na 9 000 litrů vody a 540 litrů pěnidla. Průtok lze nastavit na 250 – 3000 litrů za minutu, použité čerpadlo umožňuje zásah při použití nízkého nebo vysokého tlaku, popřípadě kombinovaný provoz.

ViewImage-(14).jpg

Novinkou a zároveň zajímavostí nově pořízených cisteren je přední dálkově ovládaná lafetová proudnice. Ta je umístěna na nástavbě cisterny a má jmenovitý výkon 2 000 litrů za minutu s možností nastavení průtoku od 800 litrů za minutu do maximálního průtoku lafety. Délka účinného dostřiku plným proudem je nejméně 50 metrů. Lafetová proudnice je odnímatelná a zasahující hasiči mohou volit mezi plným a roztříštěným proudem. Lafeta je současně konstruována jako přenosná.

ViewImage-(16).jpg

V kabině je místo pro jedno družstvo ve složení 1 + 3 hasiče. Velitel zásahu má k dispozici moderní komunikační prostředky pro komunikaci jak s operačním střediskem, dalšími složkami integrovaného záchranného systému nebo pak hasiči přímo na místě zásahu. V kabině je instalována jak analogová radiostanice, tak digitální terminál.

penize1.pngCena jedné nové cisterny je necelých 7 miliónů korun.

fondy.jpg
inorma2.jpgCo je Fond zábrany škod České kanceláře pojistitelů a jak funguje?

Fond zábrany škod je zřízen zákonem č. 168/1999 Sb. a věcně ho spravuje Česká kancelář pojistitelů, profesní organizace pojišťoven, které jsou oprávněny na území České republiky provozovat pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (povinné ručení). Tyto pojišťovny do Fondu zábrany škod odvádí ročně 3 % z přijatého pojistného z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.
Smyslem zřízení Fondu zábrany škod je zapojení pojišťoven do financování požární ochrany, integrovaného záchranného systému a vlastně do celého bezpečnostního systému. Proto jsou prostředky z fondu rozdělovány mezi základní složky integrovaného záchranného systému, tedy hasiče, policisty a záchranáře, a to včetně dobrovolných hasičů, a dále také do ostatních složek IZS, které například realizují projekty vedoucí ke zvýšení bezpečnosti na silnicích (Besip) či programy prevence v oblasti škoda z provozu vozidel.
 
Zdroj:
Vendula  Matějů –tisková mluvčí Jihočeský kraj 
Foto: HZS Jihočeský kraj
1