False

Nicola hasičům pomůže s komunikací v podzemí

Technika-Vybavení//Vybavení

09.03.2018
Nicola  hasičům pomůže s komunikací v podzemí

Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje přijal 9.března 2018 do zápůjčky speciální komunikační prostředek Nicola, který umožní spojení při zásazích v podzemí.

35116.jpg

Předseda České speleologické společnosti Marek Audy předal řediteli Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje plk. Jiřímu Pelikánovi do užívání dvě sady zařízení Nicola.

35117.jpg

Toto analogové bezdrátové komunikační zařízení již využívá Speleologická záchranná služba a díky dlouhodobé vynikající spolupráci jihomoravských hasičů se speleologickými záchranáři se podařilo zajistit do zápůjčky dvě sady zařízení také pro hasiče. Plk. Pelikán při této příležitosti ocenil právě úzkou spolupráci hasičů se speleologickými záchranáři: „Jsem rád, že jak Územní odbor Blansko, tak Územní odbor Brno potažmo celý Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje spolupracuje se Speleologickou záchrannou službou. Spolupráce je položena na dobrých základech a budeme rádi, když v tom budeme takto pokračovat.“

35122.jpg

Záchranné akce v podzemí probíhají vždy ve spolupráci se Speleologickou záchrannou službou. Výhodou umístění zařízení Nicola u brněnské jednotky HZS stanice Lidická je mimo jiné rychlé dopravení obou sad na místo události a zajištění komunikace ihned v počátku zásahu.

Zařízení Nicola umožňuje dle struktury masivu komunikaci až do kilometrové hloubky (vzdálenosti), kdy běžnou radiovou komunikaci nelze použít. Spojení je při tom v akci podstatným faktorem rychlé a úspěšné záchrany.

Nicolu záchranáři využili např. před rokem při záchraně speleologa nedaleko Březiny na Brněnsku.

Jaroslav Mikoška
firebrno.cz