False

Profesionální hasiči v Jaroměři jsou nově vybaveni automatizovaným externím defibrilátorem

Technika-Vybavení//Vybavení

21.04.2022 | Jaroměř/ Královéhradecký kraj
Při srdeční zástavě roste šance na záchranu života díky včasnému použití automatizovaného externího defibrilátoru. V Jaroměři je už o jedno takové zařízení více – nově jím disponují tamní profesionální hasiči.

Ve vybavení výjezdové cisterny bude mít jaroměřská profesionální jednotka poloautomatický defibrilátor Lifepak 1000. Zařízení je snadno použitelné, přitom na profesionální úrovni. Je konstruovaný jako výkonný a kompaktní defibrilátor určený k léčbě pacientů se srdeční zástavou a k zajištění funkce kontinuálního monitorování srdeční činnosti. K provedení defibrilačního výboje, který může zachránit pacientovi život, jsou nutné pouze 3 jednoduché úkony. Kromě posádky zdravotnické záchranné služby disponovaly doposud AED ve městě Městská policie Jaroměř, zařízení jsou umístěna i ve dvou obchodních domech, na zimním a plaveckém stadionu a v sídle jedné z firem s vyšším počtem zaměstnanců. Profesionální hasiči se však dostanou na území celého širšího zásahového obvodu.

Nový přírůstek do vybavení stanice Jaroměř přibyl díky daru firmy Danisco Czech Republic, a.s. ze Smiřic. Ta má s jaroměřskými hasiči své zkušenosti, naštěstí jen ze společných cvičení. Kvůli specifičnosti výrobního provozu zde byla realizována taktická nebo prověřovací cvičení. Zařízení v hodnotě téměř 65 tisíc korun převzal od ředitele společnosti v přítomnosti sloužící směny a velitele stanice ředitel krajských hasičů plk. David Pouč.

Automatizovaným externím defirbrilátorem je v současné době vybaveno přes polovinu stanic HZS Královéhradeckého kraje, dalšími disponuje množství jednotek sborů dobrovolných hasičů a další subjekty. Pokrytí celého kraje sleduje ZZS KHK na webových stránkách: https://www.zzskhk.cz/cs/aed-v-khk

Počet událostí s AED stále narůstáAED Jaroměř (1).jpg

Každý rok dochází v celém kraji k nárůstu počtu událostí se zásahem jednotek požární ochrany v oblasti přednemocniční péče poskytované na žádost zdravotnické záchranné služby. Jedná se především o zásahy jednotek, které mají ve výbavě automatizovaný externí defibrilátor.

Podíváme-li se do statistik, profesionální (včetně podnikových) a dobrovolné jednotky požární ochrany zasahovaly v roce 2021 při použití AED u 218 událostí (o 44 více než v roce 2020, kdy to bylo 174 událostí). Loni se podařilo při těchto zásazích zachránit 87 lidí. Statistiky zásahů s AED sleduje HZS Královéhradeckého kraje od roku 2016, v tom roce vyjížděli hasiči k 20 takovým událostem.

Zdroj: por. Mgr. Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: HZS KHK / Michal Fanta