False

Vyškov pořídil hasičům speciální záchranný prostředek

Technika-Vybavení//Vybavení

Vyškov pořídil hasičům speciální záchranný prostředek

vybava-hasi.jpgVe Vyškově dnes, v pátek 7.září 2018, starosta Karel Goldemund symbolicky předal řediteli HZS Jihomoravského kraje plk. Jiřímu Pelikánovi nově pořízenou seskokovou matraci. Město Vyškov ji naší vyškovské jednotce pořídilo za téměř 300 tisíc korun.

36821.jpg

Nafukovací seskoková matrace slouží k záchraně osob z výšky do 25 metrů. K její obsluze je potřeba čtyř hasičů, kteří ji umístí na požadované místo a napustí vzduchem.

36820-(1).jpg

„Nafouknutí tohoto záchranného prostředku trvá pouhou minutu a může se tak využít jako krajní možnost při záchraně osob u požáru ve výškové budově,“ vysvětloval na místě plk. Václav Kovář, ředitel územního odboru Vyškov, HZS Jihomoravského kraje.

Seskokova-matrace-ilustrace

Rozměr matrace je 4,6 na 4,6 metrů a v pohotovostní poloze je vysoká 2,4 metrů. Umístěná je nově v útrobách automobilového žebříku. Tento záchranný prostředek lze preventivně využít i v případě vyjednávání se sebevrahem „skokanem“.

V Jihomoravském kraji jsou v tuto chvíli dvě seskokové matrace. Tu první využívají hasiči v Brně.

Jaroslav Mikoška - tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje
Foto: HZS Jihomoravského kraje