FOTOGALERIE Tragická nehoda ochromila provoz na brněnské dálnici u Hrusic

Foto-Video/Foto/Hasiči zasahují

12.05.2018
FOTOGALERIE Tragická nehoda ochromila provoz na brněnské dálnici u Hrusic
Informaci o vážné nehodě na dálnici D1 poblíž kilometru 23 přijalo Krajské informační a operační středisko HZS Středočeského kraje v pátek 11. Května 2018 v 7.36 hodin. 

 ViewImage.jpg

K události v okrese Praha-východ byly vyslány profesionální jednotky z Říčan a Benešova a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Senohraby a Mnichovice. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že řidič cisterny jedoucí ve směru do Brna prorazil středová svodidla a v protisměru nejdříve narazil do zadní části kamionu a následně se čelně střetl s osobním automobilem.

ViewImage-(11).jpg

V osobním voze cestovaly dvě osoby, z nichž jednu museli hasiči vyprostit. Řidič na místě zemřel, spolujezdkyně byla s vážným zraněním po prvotním ošetření letecky přepravena do nemocnice v Praze. Řidič cisterny utrpěl méně závažná poranění, se kterými byl do nemocnice převezen sanitkou

ViewImage-(25).jpg

Cisterna zůstala po nehodě převrácená na boku a z proražené palivové nádrže vytékala nafta. Zároveň došlo k velkému úniku převáženého lehkého topného oleje, který se hasičům podařilo zastavit. Únik na dálnici byl zasypán sorbentem, na vodoteč poblíž dálnice byly umístěny sorpční hady. K rozhodnutí o způsobu řešení vzniklé havárie byli na místo přizváni zástupci odboru životního prostředí ORP Říčany i Povodí Vltavy.

ViewImage-(14).jpg

Po dojezdu náhradní cisterny hasiči postupně přečerpali obsah z jednotlivých komor havarovaného vozidla, ze kterého na dálnici uniklo několik tisíc litrů převáženého oleje. Hasiči na vhodných místech únik přehradili. Na závěrečnou likvidaci ropné havárie a zamezení většího dopadu na životní prostředí pak byla povolána specializovaná firma.

ViewImage-(22).jpg

Dálnice byla v místě tragédie po celou dobu uzavřena v obou směrech, což na hlavní dopravní tepně způsobilo značné komplikace. Ve spolupráci s Policií ČR a Střediskem správy a údržby dálnic se podařilo pomocí vyprošťovacího automobilu stanice Benešov odstranit středové betonové bariéry a vozidla uvízlá v dlouhé koloně mohla přejet do protisměru a vrátit se k nejbližšímu sjezdu na objízdnou trasu. Ve směru do Brna byl krátce před polednem uvolněn jeden jízdní pruh, po hodině a půl i druhý.

Po odtažení havarovaných vozidel pomohli hasiči silničářům se základním úklidem vozovky a v 13.43 hodin zásah ukončili. Ve směru do Prahy policie obnovila provoz v levém jízdním pruhu přesně v 14.00 hodin.
 
 
Zdroj:
por. Ing. Ladislav Holomčík,  tiskový odbor HZS Středočeského kraje
 
Foto:HZS Středočeského kraje

FOTOGALERIE

ViewImage-(27).jpg
1