FOTOGALERIE Expozici profesionálních hasičů na Dnech NATO si prohlédl i premiér Babiš

Foto-Video/Foto/Prezentace hasičů

17.09.2018
FOTOGALERIE Expozici profesionálních hasičů na Dnech NATO si prohlédl i premiér Babiš
ViewImage-aspx-(1).jpg

Kombinovaný hasicí automobil Scania, sestavu obojživelných vozidel do náročných terénů a vody a další 1024px-Flag_of_NATO-svg.pngmoderní zásahovou techniku představili profesionální hasiči z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje během víkendových Dnů NATO a Vzdušných sil Armády ČR 2018 na mošnovském letišti. Tradičně zde postavili i stan prevence s otázkami a kvízy pro malé i velké návštěvníky, o něž byl velký zájem - hlavně u drobotiny.
 
e-(1).jpg

V sobotu 15.9.2018 odpoledne si moderní techniku moravskoslezských hasičů důkladně prohlédl premiér Andrej Babiš v doprovodu ředitele HZS MSK brig.gen. Vladimíra Vlčka a náměstka generálního ředitele pro prevenci a civilní nouzovou připravenost plk. Daniela Miklóse.
 
www-(1).jpg

Hasiči se tradičně, stejně jako v předchozích letech, zapojili na Dnech NATO nejen vystavením své techniky a prevencí, ale také se spolupodíleli na organizaci a na bezpečnostním zabezpečení celé prestižní akce.
 
ee-(1).jpg
 
qw-(1).jpg

tz-(1).jpg

Kombinovaný hasicí automobil KHA Scania P490 8x4 s úctyhodnou délkou 11,2 metry a hmotností 30 tun je určen pro látky, které nelze hasit vodou, ale například pěnou či práškem. Veze vedle 6000 litrů vody také 3000 litrů pěnidla a 3000 kg prášku, včetně speciálních zařízení na přípravu a proudnic. Ve výbavě má tento KHA termokameru, která je umístěna na výsuvném požáru a je sní možné pohybovat o 360 stupňů kolem svislé osy.
Dvě obojživelná vozidla představovalo na letištní ploše obojživelné vozidlo Argo 8x8 Avenger, určené hlavně pro přesun těžkých materiálů, nástrojů či čerpadel ve velmi nepřístupném terénu. Může využívat jak svých osm kol, tak vyměnitelné pásy, přívěsný vozík a naviják o délce 15 metrů. Vedle něj stálo obojživelné vozidlo Gibbs Quadski XL pro 2 osoby, určené pro zásahy na souši v náročném terénu, tak i ve vodě. Může dosáhnout rychlosti až 70 km za hodinu.
 
t-(1).jpg
qw-(2).jpg

Velký zájem návštěvníků všech generací přitahovaly 4 vodní skútry Yamaha (2x VXR, 2x VX Cruiser) až pro tři osoby, které jsou schopny brázdit vodní hladinu bezmála dvě hodiny. HZS Moravskoslezského kraje je jím vybaven kvůli svému vodnímu záchrannému týmu WASAR (Water Search And Rescue) s mezinárodní certifikací. Je to dosud jediný takový tým v ČR.
ww-(1).jpg

Představen byl i kontejner, v jehož útrobách je dílna, sloužící v HZS MSK při zásazích vyprošťovacího speciálu MB Actros Bizon a jeřábu AC 60 Terex/Demag, především u dopravních nehod a technických zásahů. Nejnovějším zařízením ve výbavě nové dílny je systém zvedacích (2,1 metr vysoké) a zachycovacích vaků Sava, které slouží k vyproštění či otočení až devítitunových vozidel. Na plochu letiště dovezl tento kontejner a na dva dny zde zaparkoval kontejnerový automobil Mercedes Atego 1529 AF 4x4, určený pro přepravu kontejnerů v méně přístupném terénu.
er-(1).jpg

U veškeré techniky byli přítomni zkušení hasiči, kteří odpovídali na nejrůznější dotazy návštěvníků, a to nejen ohledně vystavené techniky, ale i na dotazy týkající se života hasičů na stanicích.
ttt-(1).jpg

Velmi živo bylo po oba víkendové dny ve stanu prevence HZS MSK, označeným velkým rudým číslem 112, a jeho okolí. Uvnitř řešili malí návštěvníci nejrůznější vědomostní a skládací úkoly s bezpečnostní problematikou, a pokud opravdu nevěděli, preventisté a lektoři dlouhodobého vzdělávacího projektu Hasík (i rodiče) jim vhodně napovídali. V okolí stanu hasičští preventisté vlídně zastavovali návštěvníky a dávali jim složitější otázky z požární prevence, evakuační problematiky a ochrany obyvatelstva s výběrem ze tří až čtyř možností odpovědi.
 
Zdroj:
Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje
Foto: HZS Moravskoslezského kraje

FOTOGALERIE

eee.jpg
 
 
 
1